fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Świąteczne swetry szkodzą środowisku, twierdzą ekolodzy

Adobe Stock
Każdego roku miliony świątecznych swetrów trafiają do konsumentów, którzy założą je najwyżej raz.

Świąteczne swetry, sądząc po poziomie sprzedaży i częstotliwości pojawiania się w filmach, są bardzo popularne w Wielkiej Brytanii czy innych krajach anglosaskich. W Polsce świąteczna tradycja to raczej ciepłe skarpetki i szaliki, choć popularność swetrów powoli rośnie. Jednak swetry ze świątecznymi motywami, w których trudno się pokazać nawet na bożonarodzeniowym przyjęciu, mają swoją ciemną stronę, której istnienia dowodzi w swoich badaniach organizacja Hubbub.

Czytaj także:  Plastik znika z warzyw w Lidlu. Będą oznaczone „tatuażami”  

Według badań Hubbub, w tym roku w Zjednoczonym Królestwie sprzedanych będzie 12 milionów swetrów ze świątecznymi motywami. Kupujący lub obdarowani założą je, statystycznie, najwyżej raz. I wrzucą do szaf, w których już teraz zalega 65 milionów podobnych swetrów. Tymczasem produkcja ubrań jest bardzo obciążająca dla środowiska naturalnego – wykorzystuje bowiem olbrzymie ilości zasobów naturalnych oraz paliw kopalnych i chemikaliów. Do tego świąteczne swetry, jak się okazje, zawierają dużo plastiku, który trafia potem do środowiska naturalnego.

- Wielu ludzi martwi się problemem plastiku w oceanach, ale nie zdaje sobie sprawy, że to, co noszą, także zawiera plastik – mówiła, cytowana przez Sky News, Sarah Divall, partner kreatywny w Hubbub.

Jednak ekolodzy są dalecy od tego, by namawiać ludzi do porzucenia świątecznej rozrywki i zwyczajów. Zwyczajnie sugerują, by zamiast wydawać pieniądze na nowe swetry, przejrzeć szafę i sprawdzić, czy nie zalegają w niej te kupione w poprzednich latach. Można też skorzystać z usług firm, które zajmują się odzyskiwaniem wyrzuconych ubrań i ich odświeżaniem.

Według badań Oxfam, każdego roku na brytyjskich wysypiskach kończy 11 milionów sztuk ubrań.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA