fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ponad 500 mld dolarów transferów zysku firm do USA

Adobe Stock
Amerykańskie firmy przesłały w 2018 r. do kraju ponad 500 mld dolarów środków korzystając z ulg podatkowych, ale tempo tych transferów maleje.

W kwartale lipiec-wrzesień transfery te zmalały do 93 mld dolarów, do około połowy tego, co przesłano w II kwartale i niemal jednej trzeciej sumy 300 mld z okresu styczeń-marzec — wynika z danych rachunku bieżącego.

Przenoszenie środków ruszyło po przyjęciu w Stanach nowych przepisów pozwalających rządowi opodatkować zyski osiągane zagranicą niezależnie od miejsca ich deponowania. Wcześniejsze przepisy pozwalały firmom omijać amerykańskie podatki od zysków zagranicznych, jeśli nie były transferowane do kraju.

Zmiana okazała się potężną zachętą do przesłania do Stanów części z ok.3 bln dolarów, jakie amerykańskie firmy trzymały w różnych krajach, od Irlandii po Szwajcarię, w postaci gotówki albo papierów wartościowych np. obligacji resortu finansów USA.

Bank inwestycyjny JP Morgan stwierdził jednak, że te przepływy znalazły się na „szybko malejącej trajektorii”. Bank wyliczył, że w III kwartale te transfery wyniosły 60 mld dolarów po 115 mld w drugim i 225 mld w pierwszym. W ostatnim kwartale zmalały jeszcze bardziej, bo firmy przeksięgowały zapewne wcześniej jednorazowo odpis podatkowy na cały rok - przewiduje bank.

Ewidencję transferów prowadzi też resort finansów za pośrednictwem US Treasury International Capital (TIC) — miesięcznych lub kwartalnych raportów statystycznych. Wykazują one spadek stanu posiadania majątku w miejscach dobrze znanych z niskich podatków, w zagranicznych bazach firm amerykańskich albo w miejscach rejestracji dużych firm zarządzania funduszami.

W Irlandii, gdzie zarejestrowano europejskie ośrodki amerykańskich firm technologicznych (Apple) czy farmaceutycznych (Pfizer) zasoby finansowe zmalały o 40 mld dolarów od końca 2017 r. do końca października 2018 — wynika z danych TIC ogłoszonych 17 grudnia. W okresie styczeń-październik spadek wyniósł jedną dziesiątą do 287,6 mld dolarów.

Malejące transfery pieniędzy zaszkodzą rynkom, bo w 2018 r. pomogły sfinansować wykup akcji przez ich emitentów za rekordowy bilion dolarów. Analiza banku Jefferies dokumentu Fed o sposobach wykorzystania przetransferowanej gotówki zawiera wniosek, że w znacznym stopniu przyczyniła się do zwiększenia wykupu akcji tworząc skuteczne podwaliny rynku akcji.

Amerykański rynek papierów wartościowych miał jednak kilka złych miesięcy, gdy nasiliły się niepokoje o wzrost gospodarczy. Ostatni kwartał był najgorszy dla indeksu S&P500 od 2008 r., gdy doszło do kryzysu z bankiem Lehman Brothers. Jeśli transfery gotówki będą nadal maleć, to „w 2019 r. zniknie zapewne dodatkowy bodziec, jakim przesyłanie pieniędzy do Stanów było dla amerykańskiego rynku akcji i obligacji poprzez wykup akcji i umarzanie obligacji firm” — wyjaśnił JP Morgan klientom.

Na rynku obligacji zmalały ich emisje, bo korporacje korzystały z korzyści wynikających z transferów. Dziesięć największych firm ponadnarodowych, w tym sześć technologicznych, nie sprzedało w 2018 r. żadnych obligacji, po pozyskaniu średnio po 80 mld dolarów rocznie w poprzednich 3 latach — stwierdził Goldman Sachs.

Dolar mniej odczuje spadek transferów, bo znaczna część gotówki trzymanej offshore jest już w walucie amerykańskiej, w gotówce albo obligacjach skarbowych. Same transfery wzmocniły dolara zmniejszając jego podaż poza Stanami, więc ich malejąca tendencja może dodatkowo zaszkodzić mu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA