fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Interfax: Odgłosy strzałów w pobliżu rezydencji Łukaszenki w Mińsku

protest opozycji w Mińsku
Adobe Stock
Świadkowie twierdzą, że słyszeli wystrzały w pobliżu rezydencji prezydenta w Mińsku - donosi Interfax. W stolicy Białorusi trwają protesty przeciw Aleksandrowi Łukaszence.

Białoruska opozycja oskarża prezydenta Aleksandra Łukaszenkę o sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich. Według niezależnych mediów białoruskich, w niedzielę na ulice Mińska wyszło ponad 100 tys. osób.

Rosyjskie agencje donoszą, że rozpędzając demonstrantów siły bezpieczeństwa użyły co najmniej 10 granatów hukowych.

Interfax poinformował, że demonstranci zbliżyli się do kordonu otaczającego rezydencję Łukaszenki. Próba dialogu między stronami nie powiodła się. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać jednego z demonstrantów, którego usiłowali obronić inni protestujący. Wówczas świadkowie dwukrotnie zarejestrowali dochodzący ze strony sił bezpieczeństwa odgłos przypominający wystrzał. Demonstranci zaczęli się oddalać - podała agencja Interfax.

Według agencji RIA, białoruskie MSW sprawdza doniesienia o tym zdarzeniu.

W niedzielę na Białorusi służby zatrzymały co najmniej 60 demonstrantów.

Brak informacji o ofiarach.

Kontrkandydatka Łukaszenki z wyborów, żona aresztowana blogera Swiatłana Cichanouska ogłosiła poniedziałek 25 października dniem ultimatum. Jeśli do tego czasu prezydent nie poda się do dymisji, nie powstrzyma sił bezpieczeństwa przed stosowaniem przemocy na ulicach i nie doprowadzi do zwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w poniedziałek na Białorusi ma rozpocząć się strajk generalny.

Aleksander Łukaszenko zapowiadał, że w niedzielę kwestia protestów zostanie rozwiązana.

Źródło: rp.pl / Interfax, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA