fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Iryna Halip: Kiedy chodzi o obalenie dyktatury, potrzebne jest gorące serce

AFP
W końcu znudzi im się bicie kobiet z kwiatami – mówi Iryna Halip słynna białoruska dziennikarka, żona kandydata na prezydenta Białorusi w 2010 roku.

Kiedy w marcu tego roku zaczęła się pandemia, Białorusini masowo poddali się samoizolacji, ponieważ w kraju nie została ogłoszona oficjalna kwarantanna.

Wpadłem wtedy na następujący pomysł. Wziąłem książkę Stanisława Szumskiego „W walkach i więzieniach” i zacząłem ją tłumaczyć, a następnie nagrywać wideo ze swoimi komentarzami. W ten sposób chciałem podarować moim samoizolującym się czytelnikom jeszcze jedną, równoległą rzeczywistość tak, żeby mogli odczuć ogrom i bezgraniczność życia.

W grudniu 2010, podczas wiecu powyborczego, Halip i jej mąż Andrej Sannikau zostali aresztowani. Władze usiłowały umieścić ich trzyletniego syna Daniła w sierocińcu. Sannikau został skazany za „organizowanie zamieszek” na pięć lat więzienia. Irynę, po miesiącu przetrzymywania w areszcie śledczym KGB, umieszczono w areszcie domowym, a następnie skazano na dwa lata w zawieszeniu. Gdy Sannikau opuścił Białoruś, Iryna została i jako specjalny korespondent „No...

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA