fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Kowal: Polska powinna wyrwać z urlopu polityków UE

tv.rp.pl
Polska powinna uruchomić wszystkie kanały w UE jak najszybciej. Rzecz nie w tym, by Polska robiła coś na własną rękę, ale by na początku sierpnia wyrwać z urlopu polityków NATO i UE - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem poseł Koalicji Obywatelskiej, Paweł Kowal.

O odrzuconej propozycji zwołania specjalnego szczytu UE ws. Białorusi, przedstawionej przez Mateusza Morawieckiego Kowal mówił, że została ona źle przygotowana. - Taką propozycję należy poprzedzić kilkoma telefonami, to jest właśnie miara skuteczności naszej dyplomacji w takich momentach, że ma się bezpośredni kontakt do kilku polityków, którzy mają na to wpływ, by nie otrzymać odpowiedzi odmownej - stwierdził. 

Jednocześnie poseł podkreślił, że obecnie "powinny odbywać się intensywne konsultacje na temat uruchomienia instytucji europejskich".

- Opór na Białorusi trwa, jest całe pole do negocjacji. Nie chodzi o to, by wciągać Europę we wspieranie rewolucji, ale chodzi o to, aby mieć jakiś plan ze strony Europy. Musi się dziać jakaś polityka - wyjaśnił.

- Dzieje się polityka, trzeba wyciskać to co jest możliwe, trzeba rozumieć, że Białoruś nie jest kluczowym tematem na wielu europejskich salonach - zaznaczył Kowal.

Zdaniem polityka Polska "powinna być liderem obudzenia UE i zainteresowania tym co się dzieje na Białorusi".

- Istotą naszego zaangażowania nie powinno być, źle rozumiane, wychodzenie przed szereg, ale aktywizowanie instytucji międzynarodowych - zaznaczył europoseł KO.

- Naszym priorytetem powinno być utrzymanie stabilności na Białorusi. Polska polityka wschodnia to jest kwestia bezpieczeństwa Polski. To co się dzieje na Białorusi może mieć wpływ na nasze interesy - zaznaczył. 

Kowal zwrócił też uwagę, że w naszej części Europy "nigdy nie udała się żadna rewolucja, żadne powstanie, jeśli nie miała wsparcia ze strony Zachodu". Dlatego, jego zdaniem, trzeba skłaniać Łukaszenkę do dialogu, a jednocześnie udzielać wsparcia białoruskiemu społeczeństwu obywatelskiemu.

O ewentualnych sankcjach wobec Białorusi Kowal stwierdził, że "na razie nie ma atmosfery, by wprowadzić sankcje" i zwrócił uwagę, że rząd Węgier już sygnalizuje, iż takie sankcje by blokował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA