fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Zełenski rozmawiał z Łukaszenką. Omówili sytuację w Donbasie

president.gov.by
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko w telefonicznej rozmowie omówili sytuację w Donbasie, kwestie współpracy gospodarczej i uzgodnili wzajemne wizyty.

O rozmowie telefonicznej prezydentów, która została przeprowadzona 31 lipca, oficjalnie poinformowało biuro prasowe Łukaszenki. „Wołodymyr Zełenski szczegółowo opowiedział o sytuacji w Donbasie i podziękował Aleksandrowi Łukaszence za zaoferowanie skutecznej platformy negocjacyjnej oraz roli, jaką Białoruś odgrywa w rozwiązywaniu konfliktu” - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Z kolei prezydent Białorusi miał zapewnić, że „Mińsk będzie nadal dokładał wszelkich starań, aby uregulować sytuację w regionie” i że Ukraina może liczyć na Białoruś jako orędownika pokojowych inicjatyw i procesów.

Prezydenci Ukrainy i Białorusi omówili także kwestie współpracy gospodarczej i handlu, w szczególności rozwój współpracy w przemyśle i rolnictwie. Ponadto strony omówiły „wspólne wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa narodowego obu państw w sektorze energetycznym”.

Dodatkowo, jak informuje służba prasowa Łukaszenki, pogratulował on Zełenskiemu udanych kampanii wyborczych - prezydenckiej i parlamentarnej. Z kolei prezydent Ukrainy pogratulował mu "doskonałego przebiegu II Igrzysk Europejskich w Mińsku".

Prezydent Ukrainy potwierdził swoje wcześniejsze zaproszenie dla prezydenta Białorusi do odwiedzenia Ukrainy w ramach 2. Forum Regionów Białorusi i Ukrainy, które odbędzie się w Żytomierzu w październiku 2019 r. Łukaszenko zaprosił Zełenskiego do odwiedzenia Białorusi w dowolnym czasie i w dowolnym formacie. Zełenski przyjął zaproszenie.

Źródło: rp.pl/ Ukrinform
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA