fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Koronawirus: wczasy z maseczką w czasach pandemii

AdobeStock
Mycie rąk, zakryta twarz w lobby hotelu, skarpetki na zmianę w sali zabaw czy też szwedzki stół z obsługą kelnerską – takie obostrzenia czekają urlopowiczów.

Od poniedziałku mają ruszyć uzdrowiska. Coraz więcej też hoteli, pensjonatów oraz ośrodków wczasowych wznawia swoją działalność. Wytyczne dla tych obiektów zmieniają się z dnia na dzień. Obostrzenia są stale luzowane. Działają już restauracje, spa czy sale zabaw. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych zaleceń. Uwaga! Rezerwując pokój, warto zapytać w pensjonacie czy hotelu, czy posiada certyfikat bezpieczeństwa higienicznego Polskiej Organizacji Turystycznej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko obiekty przestrzegające zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczących ochrony przed zakażeniem koronawirusem.

Pleksi na stolikach

W hotelu czy pensjonacie można już zjeść posiłek w restauracji lub wypić kawę. Obostrzenia zostały zniesione. Musi być jednak zachowany dystans między stolikami – co najmniej dwa metry – a jeżeli między stolikami będzie pleksi, to jednego metra. Wrócił też szwedzki stół, ale z obostrzeniami. Nie wolno samemu nakładać na talarze ani robić sobie samemu kawy w automacie. Jedzenie nakłada kelner. U niego też można zamówić napoje. W kolejce do kelnera powinien być zachowany dystans społeczny.

A co z maseczkami? Nie musimy nosić ich na powietrzu. Wciąż jednak są one obowiązkowe wewnątrz budynków. Gość pensjonatu czy hotelu, wychodząc z pokoju, powinien ją założyć. Jest ona wymagana w hotelowym lobby, w windzie, na korytarzu czy w sali zabaw. W restauracji maseczkę można zdjąć dopiero przy stoliku.

W hotelach i pensjonatach wolno też już korzystać z sal zabaw czy spa. Tam jednak również są obostrzenia.

Sale bez misiów

Przed salą zabaw powinien być dozownik z płynem do dezynfekcji. Rodzice, opiekunowie, pracownicy hotelu, wchodząc do środka, mają mieć zakryte nosy i usta. Trzeba też zdjąć buty i zmienić skarpetki lub założyć ochraniacze na obuwie.

W sali mogą znajdować się tylko zabawki, które nadają się do dezynfekcji. Misie i maskotki oraz zabawki z gąbki są więc na razie zakazane. Dzieci nie mogą też zabierać do sali zabaw swoich zabawek ani innych domowych przedmiotów.

Sala zabaw musi być minimum dwa razy dziennie czyszczona wodą z detergentem albo dezynfekowana. Jedno czyszczenie powinno się odbyć przed otwarciem, a drugi raz podczas obowiązkowej przerwy technicznej. W przypadku braku możliwości wietrzenia pomieszczeń dopuszczalna jest dezynfekcja poprzez zastosowanie generatorów pary.

Podłoże, na którym bawią się dzieci, musi być zdatne do czyszczenia i dezynfekcji. Dywany i wykładziny są więc niemile widziane.

Masaż w spa

Wiele osób nie wyobraża sobie wyjazdu rekreacyjnego bez chociaż jednej wizyty w hotelowym spa. Część hoteli uruchomiło już tego typu usługi. Decydując się na masaż, przychodzimy na niego sami, bez osób towarzyszących i w maseczce.

Przy wejściu do salonu trzeba zdezynfekować lub umyć ręce. Nie wolno używać telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi.

Czekając na korytarzu, powinno się pamiętać o odległości od innych klientów salonu.

Masażysta powinien mieć przyłbicę na twarzy lub maseczkę, a w miarę możliwości rękawiczki. Wyposażenie salonu musi być regularnie dezynfekowane, łącznie z klamkami i przyciskami.

Podobne zasady obowiązują również w wypadku usług kosmetycznych czy manikiuru.

Kiedy sprzątanie

System sprzątania pokoi też się zmienił. Trzeba wyraźnie o to poprosić.

Po wyjeździe klienta pokój powinien być nie tylko uprzątnięty, ale także przejść dezynfekcję. Chodzi o wszystkie powierzchnie dotykowe, np. oparcia krzeseł, sprzęt, m.in. piloty, oraz łazienki. Niezbędne jest też gruntowne wywietrzenie albo jego dezynfekcja np. ozonowanie. W łazienkach pokojowych nie wolno używać suszarek nadmuchowych.

Pościel oraz ręczniki muszą być prane w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza. Ponadto rzeczy udostępniane przez hotel gościom powinny być dezynfekowane po każdym użyciu np. rowery, sprzęt sportowy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA