fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Zaplanuj ważne przelewy

123rf.com
W święta inaczej funkcjonują instytucje finansowe i warto terminowe płatności zlecić z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewu natychmiastowego, który dotrze błyskawicznie do odbiorcy nawet podczas świąt i Nowego Roku.

Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, za pomocą którego realizowana jest większość transakcji zleconych przez klientów banków. Rozliczenie i rozrachunek zleconych transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, które wykonywane są w dni robocze o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00.

– Sesje rozliczeniowe systemu Elixir realizowane są od poniedziałku do piątku, a wszystkie przelewy zlecane w weekendy i święta rozliczane są w pierwszej sesji w najbliższym dniu roboczym – tłumaczy Tomasz Jończyk, dyrektor w KIR.

Jak będzie działać system Elixir w dni świąteczne i w ostatnich dniach roku? – W tym roku Wigilia wypada w sobotę, 24 grudnia, a święta kończą w poniedziałek, 26 grudnia. Dlatego należy pamiętać, że jeśli nasz przelew dotrze do KIR w piątek po godzinie 16:00, środki trafią na konto odbiorcy we wtorek, 27 grudnia – wyjaśnia Jończyk. – Sylwester i Nowy Rok również wypadają w weekend. W piątek 30 grudnia, w ostatnim dniu rozliczeniowym roku, odbędą się dwie sesje rozliczeniowe – poranna i popołudniowa. Zatem wszystkie przelewy przekazane przez banki do rozliczenia w KIR w piątek po 13:30 zostaną rozliczone w poniedziałek, 2 stycznia, w pierwszej sesji rozliczeniowej systemu Elixir – tłumaczy T. Jończyk.

Jeśli jednak nie zdążymy wykonać pilnej transakcji przed Wigilią, możemy skorzystać z systemu przelewów natychmiastowych Express Elixir. To, czy nasz bank udostępnia tę usługę i w jakim zakresie, możemy sprawdzić na stronie internetowej.

Express Elixir umożliwia przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. Działa w trybie 24/7/365, czyli również w weekendy i święta. Dzięki temu, nawet w czasie ustawowo wolnym od pracy, możemy uregulować zobowiązania w ostatniej chwili, mając pewność, że pieniądze po kilku sekundach znajdą się na rachunku odbiorcy.

System Euro Elixir, za pomocą którego w dni robocze można wysyłać przelewy w euro, zarówno w piątek 23 grudnia, jak i w piątek 30 grudnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem, czyli przeprowadzone będą cztery sesje rozliczeniowe. W systemie Euro Elixir przelew jest dostarczany odbiorcy w dniu zlecenia operacji lub w trybie 'D+1', czyli najpóźniej do końca następnego dnia roboczego po złożeniu dyspozycji przelewu. Zatem wszystkie transakcje zlecone 23 grudnia po ostatniej sesji rozliczeniowej, zostaną rozliczone w pierwszej sesji we wtorek, 27 grudnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA