Reklama
Rozwiń

Co Getin Noble i Idea Bank zyskają na decyzji NBP

Obniżenie rezerwy obowiązkowej utrzymywanej w NBP jest dla banków korzystne, ale wbrew pozorom nie zmienia diametralnie ich sytuacji płynnościowej.

Aktualizacja: 21.11.2018 14:55 Publikacja: 21.11.2018 14:12

Co Getin Noble i Idea Bank zyskają na decyzji NBP

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W poniedziałek Idea Bank poinformował, że Narodowy Bank Polski zwolnił go z obowiązku utrzymywania 50 proc. wymaganej rezerwy obowiązkowej. Zwolnienie obowiązywać będzie od momentu wydania decyzji do końca 2021 r. Informacja ta wywołała spore poruszenie, czemu sprzyjały okoliczności: w niedzielę w nocy zebrał się Komitet Stabilności Finansowej (drugi raz od czwartku), który zapoznał się z sytuacją finansową Idea Bank i Getin Noble, po czym NBP zadeklarował gotowość do wsparcia płynności tych banków w razie potrzeby. Dodatkowo oba banki mocno taniały na GPW, co jest efektem ujawnionej kilka dni wcześniej afery taśmowej – Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz obu banków, nagrał rozmowę z Markiem Chrzanowskim, z której wynika, że szef Komisji Nadzoru Finansowego składał biznesmenowi propozycję korupcyjną.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych