fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Poprawa Getin Holdingu

Fotorzepa/Marta Bogacz
W III kwartale wszystkie segmenty grupy poprawiły wynik z działalności podstawowej. Rekordowe zyski zanotował Idea Bank Ukraina a Carcade wrócił do grona liderów rynku leasingowego w Rosji.

Getin Holding w III kwartale 2017 r. wypracował 106 mln zł zysku netto, znacznie więcej niż 39 mln zł sprzed roku. Narastająco od początku roku, zysk netto wyniósł 173 mln zł, czyli o jedną piątą mniej niż 216 mln zł przed rokiem (kiedy pomogła jednorazowa transakcja sprzedaży GetBacku).

- Za nami jeden z najlepszych trzecich kwartałów w historii grupy. Dzięki strategicznym zmianom jakie zaszły w ostatnim czasie we wszystkich segmentach naszej działalności, aktualnie wszystkie kluczowe spółki holdingu wykazują pozytywny wynik finansowy – mówi Piotr Kaczmarek, prezes Getin Holding. - Nasze najważniejsze aktywa cechują silne fundamenty i zdolność do generowania powtarzalnych przychodów, nawet na relatywnie trudnych rynkach. To niewątpliwy sukces i pozytywna przesłanka do oceny dalszego kierunku rozwoju naszego biznesu – dodaje.

Motorem poprawy wyników było główne aktywo holdingu, czyli Idea Bank Polska, której zysk netto wyniósł po trzech kwartałach wyniósł 240,2 mln zł. W samym trzecim kwartale wypracowała netto 130,4 mln zł, co stanowi o 177 proc. więcej niż przed rokiem. Jednym z istotnych czynników wpływających na wynik kwartału była sprzedaż 25 proc. akcji Idea Leasing.

Holding wskazuje, że spółka Carcade wróciła do grona liderów rynku rosyjskiego dzięki dwukrotnie wyższej sprzedaży w ujęciu rocznym, która to ukształtowała się na poziomie ponad 8,7 mld RUB. Carcade zajmuje obecnie 5. miejsce wśród spółek leasingowych na terenie Rosji pod względem leasingu samochodów. Zysk netto Grupy Getin Holding z działalności w Rosji wyniósł od początku roku 7,5 mln zł. Wynik odsetkowy Carcade w RUB wzrósł w raportowanym okresie o 14,1 proc. r/r zaś prowizyjnego w RUB o 4,4 proc. r/r. Carcade wyemitowała obligacji o łącznej wartości 2,5 mld RUB.

Od początku roku grupa odnotowuje znaczącą poprawę przychodów z działalności na Białorusi. W ujęciu rocznym zysk Idea Bank Białoruś wzrósł o 25,1 proc. do poziomu 20,8 mln zł. Co jak tłumaczy zarząd jest efektem m.in. znaczącego i trwającego od początku roku wzrostu sprzedaży (+102,0 proc. r/r w lokalnej walucie) zarówno w obszarze kredytów detalicznych (+129,4 proc.), jak i firmowych (+59,8 proc.). Przekłada się to na stały wzrost salda kredytowego, które w ujęciu rocznym zwiększyło się o 25 proc. (w walucie lokalnej). Grupa odnotowuje także stałą poprawę jakości portfela kredytowego oraz wzrost efektywności działań windykacyjnych.

Minione kwartały to okres rekordowego rozwoju Idea Banku Ukraina, którego zysk od początku roku wyniósł 19,8 mln zł. Trzeci kwartał był pod tym względem najlepszy w historii spółki. Dynamiczny wzrost przychodów oraz wskaźników sprzedażowych to zasługa poprawy sytuacji gospodarczej na Ukrainie oraz dostosowania modelu biznesowego do warunków polityczno-ekonomicznych. Wśród strategicznych projektów realizowanych obecnie przez Idea Bank Ukraina jest kooperacja z Getin Noble Bankiem w zakresie oferty dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski. Jest to jeden z pierwszych przypadków bezpośredniej współpracy banków z obu krajów w zakresie oferty dla klientów detalicznych. Największym wyróżnikiem wspólnej oferty jest zapewnienie klientom pochodzącym z Ukrainy szybkich, bezpiecznych i tanich przelewów międzynarodowych oraz obsługi w ich rodzimym języku.

Od początku roku grupa wypracowała w Rumunii zysk netto na poziomie 5,9 mln zł, przy przychodach operacyjnych netto na poziomie 75,4 mln zł (+8,6 proc.). Istotny wzrost rentowności odnotował Idea Bank Rumunia, którego zysk netto w 2017 roku wzrósł do 4,2 mln zł, względem 1,9 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik na poziomie 3,8 mln zł wypracowała Idea Leasing, co oznacza siedmiokrotny wzrost. Grupa wykorzystuje obecnie dobrą sytuację ekonomiczną w kraju, co przekłada się na znaczące wzrosty kluczowych wskaźników biznesowych. Na koniec września suma bilansowa Grupy Idea Bank Rumunia wzrosła o 22,3 proc. r/r do blisko 2 mld zł. Portfel kredytów wzrósł o 39,8 proc. do 683,1 mln zł, a należności leasingowych o 12,3 proc. do poziomu 672,3 mln zł. W ciągu 9 miesięcy sprzedaż kredytowa grupy wzrosła o 5,8 proc. r/r (do poziomu 358 mln zł), a sprzedaż leasingowa o 5,5 proc. r/r (do 375,5 mln zł).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA