DNB Bank Polska zaproponował swoim klientom detalicznym umorzenie części kredytu mieszkaniowego w zamian za jego przyśpieszoną spłatę. Oferta skierowana jest do osób spłacających dług we frankach szwajcarskich i euro. Złotowych kredytów mieszkaniowych DNB Bank Polska nie ma, odkąd w 2013 r. sprzedał biznes detaliczny Getin Noble Bankowi.

Norwesko-polski bank proponuje, aby klienci spłacili przedterminowo częściowo lub cały pozostający do spłaty kredyt po przeliczeniu kwoty po średnim kursie NBP (obecnym). W zamian część ich zadłużenia zostanie umorzona. Jeśli klient nadpłaci ponad 10 proc. kapitału, zostanie mu umorzone 1 proc. wartości kredytu, jeśli ponad 20 proc., to 2 proc., itd. Jeśli spłaci od razu cały kredyt, zostanie mu umorzone 10 proc. długu.

Oferta DNB Banku Polska ważna jest do końca września tego roku, choć bank zastrzega sobie prawo do jej przedłużenia. Jednym z parametrów decydujących o pozytywnym rozpatrzeniu dyspozycji jest kolejność składanych wniosków w ramach dostępnego budżetu na ten cel. Bank nie ujawnia, ile osób do tej pory skorzystało z tej opcji i jak duży jest budżet, ale deklaruje, że akcja cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Dokonanie nadpłaty w ramach oferty nie powoduje automatycznego skrócenia okresu kredytowania. Jest ono możliwe, ale wymaga ono złożenia osobnego wniosku oraz niezbędnych dokumentów. Całkowita spłata kredytu może być dokonana ze środków pochodzących z kredytu w innym banku.

Warto zaznaczyć, że działanie DNB Banku Polska nie wynika z podważania umów kredytów walutowych przez klientów (tak jak dzieje się to w przypadku innych banków mających hipoteki walutowe). Główną motywacją DNB Bank Polska jest realizacja przyjętej w 2012 r. strategii polegającej na ograniczaniu jego działalności na bankowym rynku detalicznym w Polsce. Wyrazem przyjętej strategii było zakończenie oferowania nowym klientom detalicznym większości produktów i usług bankowych, w szczególności rachunków, kart kredytowych i debetowych, pożyczek gotówkowych i kredytów mieszkaniowych. W 2019 r. DNB Bank Polska miał dla klientów indywidualnych ofertę również za to, że rozwiążą z nim umowę. Pierwotnie w zamian za dobrowolną rezygnację oferował im nawet 1000 zł.

Z kolei na początku tego roku Norwegowie podjęli działanie dotyczące stopniowego ograniczania aktywności na rynku korporacyjnym. Nie jest planowana sprzedaż istniejącego portfela kredytów tego typu, ale nowe już nie będą udzielane. „DNB Bank Polska działa w oparciu o niezależną infrastrukturę informatyczną. Koszty i wykorzystanie zasobów integracji tych systemów byłyby niewspółmierne do ograniczonego, w ocenie Grupy DNB, potencjału rozwoju banku na polskim rynku. Konsekwencją tej decyzji jest stopniowe ograniczanie aktywności na strategicznym rynku korporacyjnym" – argumentował bank. Na koniec 2020 r. miał blisko 14 mld zł aktywów, co plasuje go w połowie drugiej dziesiątki pod tym względem w Polsce (aktywa całego sektora są warte 2,35 bln zł).