fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kto będzie następcą Lagarde w MFW?

Bloomberg
Zaczynają się już spekulacje, kto po Christine Lagarde przejmie rządy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Wśród faworytów najczęściej jest wymieniany Mark Carney, obecny prezes Banku Anglii.

Zakłady o to kto po Christine Lagarde będzie szefem MFW przyjmują już bukmacherzy. Np. firma bukmacherska Betway ocenia, że największe szanse na tą nominację ma Mark Carney. Prawdopodobieństwo jego zwycięstwa w wyścigu o to stanowisko wyceniane jest na 7 do 2. Carney kończy w styczniu swoją kadencję prezesa Banku Anglii, którym kieruje od 2013 r. W latach 2008-2013 był on prezesem Banku Kanady a wcześniej m.in. przez 13 lat pracował w banku Goldman Sachs. Posiada on irlandzki paszport, więc jego kandydatura mogłaby również zyskać poparcie części państw UE.

Christine Lagarde została szefową Europejskiego Banku Centralnego

Duże szanse na zwycięstwo może mieć również Raghuram Rajan, były prezes Banku Rezerw Indii. Kierował on indyjskim bankiem centralnym w latach 2013-2016. Ma również ogromne doświadczenie w pracy w MFW. W latach 2003-2007 był głównym ekonomistą Funduszu. Przeciwko kandydaturze Rajana przemawia jednak to, że tradycyjnie stanowisko szefa MFW przypadało Europejczykom.

Dziennik „The Telegraph" donosi, że w wyścigu o fotel szefa MFW chce wystartować również George Osborne, były brytyjski kanclerz skarbu, a obecnie doradca firmy zarządzającej aktywami BlackRock. Betway ocenia jednak jego szanse na zdobycie tej posady na zaledwie 25 do 1. Kandydatura Osborne'a może zaszkodzić za to szansom Carneya na wygraną.

Wśród potencjalnych kandydatów na szefa MFW wymieniani są również: Agustin Carstens, od 2017 r. szef bazylejskiego Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) a w latach 2010-2017 prezes Banku Meksyku, Tharman Shanmugaratnam, prezes banku centralnego Singapuru, Tidjane Thiam, prezes grupy Credit Suisse i Mohamed El-Erian, były prezes funduszu PIMCO a obecnie doradca ekonomiczny Allianza.

- Głównym wyzwaniem dla nowego szefa MFW będzie utrzymanie znaczenia, wpływów i legitymacji tej instytucji w świecie, w którym multilateralizm się rozpada z powodu napięć handlowych oraz zmieniających się sojuszów geopolitycznych – twierdzi Eswar Prasad, były szef departamentu chińskiego MFW.

Christine Lagarde została wybrana na nową szefową Europejskiego Banku Centralnego, które to stanowisko obejmie 1 listopada 2019 r. Do czasu jej oficjalnego wyznaczenia pozostanie ona formalnie dyrektor wykonawczą MFW. Już jednak odsunęła się od kierowania Funduszem. Obowiązki szefa MFW pełni w jej zastępstwie David Lipton, wiceszef Funduszu będący nominatem USA. Nowego dyrektora wykonawczego MFW wybierze 24-osobowa Rada Zarządzająca. Zawsze wybór ten był dokonywany za pomocą konsensusu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA