fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Getin Noble aktualizuje program naprawczy

Rada nadzorcza ósmego co do wielkości banku w Polsce zaakceptowała zaktualizowany program naprawczy. Teraz zostanie przekazany do Komisji Nadzoru Finansowego.
Dzisiaj rada nadzorcza Getin Noble Banku zatwierdziła aktualizację programu postępowania naprawczego tej instytucji finansowej. W najbliższym czasie program zostanie przekazany do Komisji Nadzoru Finansowego. Nie ujawniono czego dotyczą główne zmiany.
KNF zaakceptowała we wrześniu ubiegłego roku program zatytułowany "Plan trwałej poprawy rentowności Getin Noble Bank. Program Postępowania Naprawczego na lata 2016 - 2019". Wcześniej, zanim nadzorca zatwierdził plan, GNB składał poprzednie wersje ale KNF zgłaszała uwagi i zleciła bankowi weryfikację i uzupełnienia programu postępowania naprawczego.
Sprawa zaczęła się pod koniec 2015 r. Wprawdzie bank zakończył cały 2015 rok z dodatnim wynikiem, ale w IV kwartale pojawiło się 200 mln zł straty i bank złożył wniosek o  wejście w program naprawczy. To o tyle ważne, że zgodnie z ustawą podatku od aktywów (stawka 0,44 proc. w skali roku) nie płacą instytucje objęte programami naprawczymi. GNB zapłacił podatek tylko za luty i marzec w łącznej kwocie 38 mln zł. Bank od 21 marca 2016 r. realizuje plan naprawczy, więc od kwietnia, zgodnie z ustawą, podatku już nie płaci. Pomimo tego GNB boryka się ze słabymi wynikami i notuje kwartalne straty. Powodem są przede wszystkim duże odpisy na kredyty mieszkaniowe, udzielane przed 2010 r. (zarówno te zlotowe jak i frankowe).
Poza tym dzisiaj rada nadzorcza, powołana miesiąc temu na nową kadencję, wybrała przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Przewodniczącym jest Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków i główny akcjonariusz Getin Noble Banku (ma 54,7 proc. akcji i głosów), zaś wiceprzewodniczącym Krzysztof Bielecki, od paru lat zasiadający w radach nadzorczych spółek z grupy Leszka Czarneckiego.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA