fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Za oceanem spadł apetyt na kredyty

Bloomberg
Amerykanie biorą mniej pożyczek, co jest jednym ze skutków hojnej rządowej stymulacji. Wskazują na to raporty wynikowe publikowane przez banki.

Rok temu, po wybuchu pandemii, obawiano się, że amerykańskie banki będą miały problem z dużym wzrostem niespłacanych pożyczek. Te obawy się na razie nie spełniły. Agencja Bloomberga zauważa natomiast, że banki zaczynają mieć inny problem z pożyczkami – spadający popyt na kredyty.

Mniejszy popyt na pożyczki widać m.in. w raportach wynikowych banków. Wells Fargo udzielił w pierwszym kwartale o 15 proc. mniej pożyczek niż w takim samym okresie rok wcześniej. JPMorgan Chase, największy amerykański bank, pożyczył o 4 proc. mniej. Udzielone przez niego kredyty były w pierwszym kwartale warte 44 proc. depozytów, gdy np. rok wcześniej – 57 proc. Według danych Rezerwy Federalnej pożyczki udzielone przez 25 największych banków w USA zmniejszyły się w zeszłym roku o 8 proc. Różnica pomiędzy wielkością udzielonych kredytów a możliwościami ich udzielania przez banki była wówczas największa od 36 lat.

Spadek popytu na pożyczki w USA to skutek rządowej stymulacji. Spółki mogły bowiem korzystać z preferencyjnych kredytów oferowanych im przez rząd, dawanych na lepszych warunkach niż pożyczki oferowane w bankach. Do obywateli trafiały natomiast czeki stymulacyjne. Ograniczenia związane z pandemią przyczyniły się do tego, że możliwości wydawania pieniędzy się zmniejszyły. Rosły więc oszczędności Amerykanów, a wielu z nich skorzystało z okazji, by zmniejszyć swoje zadłużenie.

– Konsumenci mieli tak dużo pieniędzy, że spłacali zadłużenie na kartach kredytowych. Na ich rachunkach bankowych było o 2 bln dol. więcej gotówki niż przed pandemią. Coś podobnego było widoczne również po stronie biznesowej, gdzie spółki korzystały z możliwości zdobywania dużego finansowania na rynkach, by zebrać bardzo dużo gotówki. Gdy ją zbierają, to spłacają pożyczki. Ale to nie jest zła wiadomość – stwierdził Jamie Dimon, prezes JPMorgan Chase.

Mimo spadającego popytu na pożyczki amerykańskie banki ogłaszały w ostatnich dniach wyniki za pierwszy kwartał, które zazwyczaj były lepsze od prognoz. Do wzrostu ich zysków mocno przyczyniały się ich działy bankowości inwestycyjnej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA