fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

PZU przekonuje, że nie ma planów sprzedaży Aliora

Bloomberg
Ubezpieczyciel zdementował doniesienia prasowe na temat sprzedaży banku. Nie oznacza to jednak, że nie dojdzie do uporządkowania aktywów bankowych w jego grupie.

Grupa PZU opublikowała po południu oświadczenie w którym podkreśla, że dementuje wszelkie niepotwierdzone doniesienia na temat działań wobec swoich bankowych aktywów opublikowane w tekście pt: „Nieoficjalnie: PZU chce się pozbyć Alior Banku…”, który ukazał się dziś na portalu wyborcza.biz.

„Wyborcza” podała, powołując się na nieoficjalne informacje, że PZU chce sprzedać Aliora, ale nie jest zainteresowany nim żaden państwowy bank ani inna państwowa instytucja, co oznaczałoby, że "najprawdopodobniej bank z zagranicznym kapitałem powiększy się o aktywa Aliora". PZU ma 31,93 proc. akcji Aliora. Tekst ukazał się przed godz. 13, notowania banku wtedy lekko zniżkowały w okolice 13,25 zł. Około godz. 15 kurs podskoczył do 15,49 zł, co oznaczało zwyżkę o 15,7 proc. Na zamknięciu za akcję płacono 13,9 zł (+3,9 proc.).

Ubezpieczyciel w swoim stanowisku pisze, że tekst jest „oparty jest na spekulacjach i nierzetelnych informacjach, które nie mają poparcia w stanie faktycznym. Tego typu scenariusz nie jest nawet rozważany w PZU. Publicznie podane nieprawdziwe informacje mogą skłonić inwestorów do podjęcia na ich podstawie nieracjonalnych decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje będzie spoczywała na autorze tekstu i redakcji, która tekst opublikowała. Ponadto działania autora tekstu mogą zostać uznane za spekulacje nt. spółki giełdowej, które w świetle art. 183 ust. 1 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi są formą manipulacji giełdowej, podlegającej sankcjom określonym w tej ustawie”.

Tomasz Kulik, członek zarządu PZU, podkreśla, że żadne rozważania ani analizy na temat sprzedaży tego banku nie są prowadzone, więc informacja podana przez portal wyborcza.biz jest w całości niezgodna z prawdą. - Relacja z Alior Bankiem jest uważana za relację strategiczną, a współpraca w ramach grupy daje wymierne korzyści dla rozwoju bankowego kanału dystrybucji ubezpieczeń Grupy PZU. Dlatego też, między innymi wycena Alior Banku w księgach PZU zawiera wartość banku oraz wartość, którą generuje on dzięki efektywnej współpracy ze spółkami grupy – mówi Kulik.

Alior słabo sobie radzi, po I półroczu miał 513 mln zł straty netto wobec 93 mln zł zysku rok wcześniej, za co odpowiada głównie skokowy wzrost odpisów kredytowych, m.in. z powodu pandemii, oraz niższy wynik odsetkowy (spadek stóp procentowych i nowe zasady rozliczania wcześniejszych spłat kredytów konsumenckich).

PZU ma też 20 proc. akcji Banku Pekao (kolejne 12,8 proc. ma państwowy PFR) i pod koniec sierpnia dokonał odpisów goodwillu (wartości niematerialnych i prawnych) akcji Aliora i Pekao w swoich księgach. Obciążyły jego skonsolidowany wynik netto w II kwartale o około 827 mln zł.

Wiosną pisaliśmy, że mogą wrócić pomysły fuzji Pekao i Aliora, która pojawiła się już w 2017 r. Po długich analizach zarządy obu banków odrzuciły pomysł w sierpniu 2018 r., mimo że uznano, że fuzja przyniosłaby największą korzyść akcjonariuszom. Problemem okazała się wysoka wtedy wycena Aliora (75 zł), dziś znacznie niższa (12,5 zł) i spadła dużo mocniej niż Pekao. Alior jest szczególnie dotknięty pandemią i ostatnimi zmianami regulacyjnymi i pojawiają się opinie, że trudno mu będzie samodzielnie wrócić do zysków i rozwoju.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA