fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Pierwszy polski pionowy banknot upamiętni Bitwę Warszawską

NBP
Narodowy Bank Polski wyemitował 11 sierpnia pierwszy polski banknot w formacie pionowym. To banknot kolekcjonerski Bitwa Warszawska 1920 o nominale 20 zł - informuje Business Insider Polska.

Na przedniej stronie banknotu znajduje się postać Józefa Piłsudskiego. Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. "Rok 1920". Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją z kolei zarysy charakterystycznych warszawskich budowli.

Zaprezentowany awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem "Na polu chwały" i datą 1920 – jest odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą.

Przednią stronę banknotu uzupełniają napis "niepodległość", wpisany w wieniec z liści dębu, a także elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 r. Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. "Cud nad Wisłą". Całość dopełniają: wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej "Ojczyzna w niebezpieczeństwie" z 5 sierpnia 1920 r.

NBP informuje, że kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł wyemitowany został w nakładzie do 60 000 sztuk. Cena banknotu wynosi 80 zł brutto. Banknot można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA