fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Najstarsze rafy koralowe zidentyfikowano w Górach Świętokrzyskich

Fotolia
Najstarsze na świecie rafy koralowe średnich głębokości zidentyfikowano w Górach Świętokrzyskich.

Występowały na głębokości 30–150 m. Pochodzą sprzed około 390 mln lat i są starsze od dotychczas znanych na terenie stanu Newada w Stanach Zjednoczonych o 150 mln lat.

Odkrycia dokonał zespół badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Grupy płaskich i liściastych koralowców naukowcy zidentyfikowali w miejscowości Skały koło Nowej Słupi i w kamieniołomie Laskowa koło Kostomłotów. Poza koralowcami rafy te zamieszkiwały liliowce, gąbki i ramienionogi – dwuskorupkowe organizmy podobne do małży.

Rafa w Skałach mogła być nieco płytsza, przejrzystość jej wody też była mniejsza. Nie było tam zupełnie ciemno, ale światła mogło być kilkanaście procent. Co jakiś czas w wodzie pojawiały się trylobity – stawonogi morskie z wielkimi oczami. Być może stanowiły one przystosowanie do obniżonej ilości światła.

Rafa w Laskowej wyglądała inaczej, było w niej więcej światła i prawdopodobnie była nieco głębsza. Na terenie kamieniołomu Laskowa naukowcy znajdowali już organizmy pełnomorskie, co świadczy o tym, że był to zespół „otwartego morza", a w toni wodnej mogły żerować jedne z najstarszych rekinów.

– Rafy koralowe na terenie Gór Świętokrzyskich są znane od końca XIX wieku, jednak długo uważano, że występowały one na znacznie mniejszych głębokościach. My stwierdziliśmy, że znajdowały się tam płaskie koralowce charakterystyczne dla środowisk większych głębokości. Wykazaliśmy, że średnie głębokości morskie były skolonizowane przez rafy dużo wcześniej, niż sądzono – wyjaśnia dr Mikołaj Zapalski z UW.  

—pap, nauka w Polsce, k.k.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA