Iwona Kujawa: Nikt jeszcze nie zdobył kompletu punktów w egzaminie na aplikacje

Aplikacja pozostaje najlepszym sposobem na zdanie egzaminu zawodowego – uważa Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Publikacja: 28.09.2020 19:22

Iwona Kujawa

Iwona Kujawa

Foto: materiały prasowe

Liczba zdających w 2020 r. jest niemal taka sama jak przed rokiem: ok. 6,5 tys. młodych prawników. Bywały lata, że zdawało i 10 tys. osób. Czy to oznacza, że boom na korporacje mamy już za sobą?

Po roku 2006 bywały roczniki, w których chętnych na aplikacje było 10–12 tys., a w rekordowym 2009 r. – nawet ponad 14 tys. osób. Ale wówczas wynikało to z otwarcia w 2006 r. dostępu do zawodów prawniczych. W pierwszych latach po 2006 r. o aplikacje ubiegali się chętni nie tylko bieżącego rocznika absolwentów studiów prawniczych, ale także ci, którzy od lat marzyli o takim zawodzie, a nie mieli szansy się do niego dostać. Od kilku lat sytuacja pod tym względem jest ustabilizowana. Aktualnie liczba chętnych na aplikacje jest nierozerwalnie związana z liczbą absolwentów wydziałów prawa. A tych w ostatnich latach nie przybywa. Obserwujemy, że co roku ok. 40 proc. absolwentów wydziałów prawa bezpośrednio po studiach startuje na aplikacje prawnicze, podczas gdy – przykładowo – w roku 2008 takich absolwentów było ponad 60 proc. Zmniejszenie zainteresowania aplikacjami może również wynikać ze znacznie większego aniżeli przed laty nasycenia na rynku profesjonalnych usług prawniczych.

Czytaj też:

Egzamin na aplikacje: zdała połowa chętnych

Prawie 50 proc. zdawalność na aplikacje w 2020 r. można uznać za dobry wynik?

W mojej ocenie tak. Przypomnijmy, że egzamin ma na celu wyselekcjonowanie spośród absolwentów studiów prawniczych tych, którzy posiadają wystarczającą wiedzę do rozpoczęcia praktycznej nauki zawodu. Jest to istotne zwłaszcza ze względu na to, że już po sześciu miesiącach szkolenia aplikanci uzyskują uprawnienie do zastępowania przy udzielaniu pomocy prawnej swoich patronów adwokatów i radców prawnych.

Aplikacja pozostaje najlepszym sposobem na zdanie egzaminu zawodowego?

Tak. Potwierdzają to w sposób jednoznaczny wyniki prawniczych egzaminów zawodowych.

Czy wśród zdających w minioną sobotę znalazł się ktoś, kto zdobył maksymalną liczbę punktów, tzn. 150?

Odkąd prowadzimy analizy wyników egzaminów wstępnych, czyli od 2008 r., nie przypominam sobie przypadku osiągnięcia maksymalnej liczby punktów. W roku 2019 najwyższym wynikiem – 146 pkt – mógł się poszczycić absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zdawał na aplikację radcowską w Krakowie. W tym roku także mam informacje o wynikach powyżej 130 do 140 pkt, ale to pojedyncze przypadki. Regułą jest, że największy odsetek spośród osób, które egzamin zdały, uzyskuje wynik w przedziale 100–110 pkt. Wyniki powyżej 140 pkt osiąga mniej aniżeli 0,5 proc. osób, które egzamin zdały.

Jedni kandydaci twierdzili w sobotę, że test był łatwy, inni, że za trudny. To może świadczyć tylko o tym, że test jednokrotnego wyboru nie jest jednak najlepszym sposobem sprawdzania wiedzy. Czy MS myśli o zmianie formuły egzaminu?

Formułę egzaminu określa ustawodawca. Ocena trudności testu, zwłaszcza dokonywana przez zdających bezpośrednio po wyjściu z sali egzaminacyjnej, jest, siłą rzeczy, subiektywna, jest pochodną nie tylko wiedzy konkretnego zdającego, ale i jego emocji, które w takim momencie bywają duże.

Z reguły egzaminy wypadają gorzej w małych miastach. Z czego to wynika?

Duże miasta oferują więcej możliwości, tam przecież najczęściej mają swoje siedziby poważne firmy, o których reprezentowaniu marzy niejeden aplikant. Zapewne tym kierują się najlepsi i najbardziej ambitni absolwenci, decydując się na odbywanie aplikacji w największych izbach adwokackich i radcowskich. Ale nauka i praca w dużych ośrodkach z reguły wiąże się też z większymi wyzwaniami i oczekiwaniami stawianymi aplikantom.

Która z uczelni najlepiej przygotowuje do startu do zawodów prawniczych?

Od 2008 r., tj. od czasu, gdy Ministerstwo Sprawiedliwości corocznie przeprowadza szczegółową analizę wyników egzaminów absolwentów poszczególnych wydziałów prawa, nieprzerwanie prym wiedzie Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Czy nadal tak będzie? Zobaczymy...

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego