fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

#RZECZoPrawie: Zwara wyjaśnia słabe wyniki egzaminu adwokackiego

Andrzej Zwara - prezes NRA
rp.pl
Czy w Polsce jest jeszcze praca dla adwokatów? Coraz więcej osób wchodzi do zawodu, chociaż… ostatnie egzaminy zawodowe poszły chyba nie najlepiej. O tym Ewa Usowicz rozmawiała z mec. Andrzejem Zwarą – prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej.

- Jestem zaskoczony wynikami egzaminów zawodowych. W poprzednich latach wynik pozytywny uzyskiwało ponad 80 proc. zdających.

- Analizowałem kazus cywilny, z którym zdający mieli problem. Okazał się łatwy – miał bardzo prostą strukturę. Problem wydaje mi się, że leżał gdzie indziej. Wymogi rynku bardziej pchają warszawskich aplikantów w stronę gospodarczą. Prawdopodobnie nie mają z prawem rodzinnym do czynienia.

- Trawa postępowanie, które ma wyjaśnić sprawę ”przecieku”. Mam ogólna wiedzę, na ten temat. Obserwuję jak nerwowo aplikanci zachowują się przed egzaminem - spekulują, wymyślają tematy. Taki stres ma na nich dobry wpływ – zmusza ich do myślenia. To, czy to przeciek, czy stres przedegzaminacyjny zbada prokuratura.

- Patrząc na poprzednie lata, nie możemy powiedzieć że źle kształcimy zdających. Średnia zdających wynosiła dotychczas bowiem ponad 80 %.

- Patrona poszukuje masa ludzi. Mamy nienormalne relacje demograficzne. 70% aplikantów to osoby nie mające 30 lat, często nie mają też 5 letniego doświadczenia.

- Liczba osób wchodzących do zawodu jest coraz większa. Jest ciężko, ale widzę duży potencjał dla tego rynku. Patrząc na ilość chętnych i tych którzy zdają uważam, że prestiż jest zachowany.

- 80 % dorosłej populacji w Niemczech korzysta z pomocy prawnika. U nas jest to 30 %. Polacy zgłaszają się do prawnika sytuacyjnie. Nie praktykuje się u nas profilaktyki prawnej. Jeśli zmieni się dynamika wzrostu gospodarczego, to może się okazać , że ci prawnicy dadzą sobie świetnie radę na rynku.

- Warto zauważyć, ze regularne korzystanie z usług prawnika jest tańsze a niżeli doraźne.

- Najlepsi zawsze się przebijają – ta zasada obowiązuje bez względu na czas i miejsce. Młodzi prawnicy, to jedna z najbardziej dzielnych grup zawodowych w Polsce.

Andrzej Zwara w #RZECZoPrawie

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA