fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Kandydaci na adwokatów i radców muszą się zmierzyć z etyką

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Zaplanowane na marzec egzaminy: adwokacki i radcowski, będą trwały cztery dni.

W tym roku zdających stresuje nowa część egzaminu, która dotyczy etyki. Po raz pierwszy wprowadza go od przyszłorocznego egzaminu tzw. ustawa deregulacyjna z 2013 r. Nie ma więc możliwości sprawdzenia, jakich zadań można się spodziewać, co było w latach wcześniejszych. Dlatego, chociaż zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski, zaplanowane są na 15–18 maca 2016 r., wiele osób już rozpoczęło przygotowania.

– Jak wynika z ustawy, ta część egzaminu będzie polegała na sporządzeniu opinii dotyczącej etyki lub zasad wykonywania zawodu – na podstawie stanu faktycznego lub akt – mówi Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości.
 
W tym roku w związku ze zmianą egzamin potrwa cztery dni, a nie – jak w dwóch ostatnich latach – trzy. Cztery dni te egzaminy trwały przed przyjęciem tzw. ustawy deregulacyjnej, kiedy to jednym z zadań był test.
 
Teraz jest ponownie powrót do pięciu części, które będą się odbywały w ciągu czterech dni.
 
– Zmieni się także to, że na egzamin z prawa gospodarczego będzie cały jeden dzień. Do tej pory jednego dnia rozwiązywano zadanie i z prawa gospodarczego, i administracyjnego. Teraz ostatniego dnia, razem z zadaniem dotyczącym prawa administracyjnego, będzie rozwiązywane to dotyczące etyki – mówi dyrektor Kujawa.
 
Ci, którzy się przygotowują do egzaminu, mają też wątpliwości dotyczące prawa karnego. W związku z zapowiedziami ministra Zbigniewa Ziobry wycofania się z reformy prawa karnego nie są pewni, według jakiego stanu prawnego się uczyć – czy nie zmieni się on jeszcze do marca.

– Zgodnie z przepisami przy rozwiązywaniu zadań obowiązuje stan prawny z dnia egzaminu – mówi dyrektor Kujawa.

Nad zadaniami pracują już specjalne komisje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA