fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Prezydium NRA o zatrzymaniu Giertycha: doszło do wielu błędów

Roman Giertych
Roman Giertych
Fotorzepa/Robert Gardziński
- Doszło do szeregu zdarzeń godzących w gwarancje prawidłowego wykonywania zawodu adwokata - pisze Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w oświadczeniu w sprawie zatrzymania adwokata Romana Giertycha.

Prezydium NRA przypomina, że każde zatrzymanie adwokata i przeszukanie kancelarii jest objęte szczególną uwagą organów samorządu adwokackiego, bo może stanowić sposób represji wobec adwokata za jego działalność zawodową, a adwokat, co wynika z istoty tego zawodu, jest w stałym sporze z Państwem, stając po stronie obywatela.

Władze adwokatury wyraźnie sprzeciwiają się działaniom organów dochodzeniowo-śledczych. Uważają, że zatrzymanie przez CBA i skucie kajdankami powszechnie znanego adwokata Romana Giertycha na schodach Sądu Okręgowego w Warszawie, bezpośrednio po rozprawie, a w przeddzień posiedzenia aresztowanego w głośnej medialnie sprawie, budzącej zainteresowanie publiczne i zaangażowanie polityków.

Podobnie prezydium ocenia rozpoczęcie przeszukania w kancelarii adwokackiej zatrzymanego adwokata. Zauważa, że znajdowały się tam dokumenty i nośniki elektroniczne, zawierające informacje objęte bezwzględnie chronioną tajemnicą obrończą, pod nieobecność adwokata, jego obrońcy i przedstawiciela organów samorządu adwokackiego.

- W przeszukaniu kancelarii nie brał udziału adwokat, który jako jedyny mógł wskazać, które dokumenty i nośniki zawierają tajemnicę obrończą - wskazały władze NRA. Ponadto wskazują, że udział przedstawiciela organów samorządu adwokackiego i obrońców podczas kontynuacji przeszukania nie może zastąpić udziału samego adwokata, który jest jedynym dysponentem informacji objętych tajemnicą obrończą i adwokacką.

Kolejnym poważnym uchybieniem zdaniem prezydium jest kwestia przedstawienia zarzutów Romanowi Giertychowi. - Przedstawienie zarzutów, zgodnie z międzynarodowymi standardami, może się odbyć tylko wobec osoby przytomnej, mającej świadomość ich treści i mogącej się do nich ustosunkować - czytamy w oświadczeniu.

Również postępowanie przygotowawcze nie uszło uwadze adwokatów. NRA zarzuca organom prowadzącym niewystarczające zgromadzenie dowodów, które świadczyłyby o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia przestępstwa. Świadectwem tego jest zdaniem prezydium stanowisko Sądu Rejonowego w Poznaniu, który zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec pozostałych podejrzanych w sprawie. - Trzeba wyraźnie podkreślić, że adwokat przy wykonywaniu czynności korzysta z takiej samej ochrony prawnej, jak sędzia i prokurator, a zatem każde uniemożliwienie wykonywania tych obowiązków musi być poważnie i mocno argumentowane - podkreślają adwokaci.

Według prezydium NRA mogło dojść nawet do złamania konstytucji poprzez naruszenie zasady proporcjonalności. - Adwokat Roman Giertych jest osobą publiczną, byłym politykiem i wicepremierem, a obecnie czynnym adwokatem, który stawiłby się na czynności z jego udziałem na wezwanie prokuratury bez konieczności zatrzymywania go przez funkcjonariuszy CBA - wyjaśnia organ adwokatury.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej żąda wyjaśnienia od prowadzącego postępowanie przygotowawcze w tej sprawie Marcina Jędruszczaka, Prokuratora Prokuratury Okręgowej delegowanego do Prokuratury Rejonowej w Poznaniu oraz Zbigniewa Ziobry, Prokuratora Generalnego. Oczekuje odpowiedzi dlaczego doszło do podjęcia czynności w sposób nieproporcjonalny dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania przygotowawczego oraz rozpoczęcia przeszukania kancelarii adwokackiej pod nieobecność adwokata, jego obrońców oraz bez uprzedniego zawiadomienia organów samorządu adwokackiego.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zwróciło także uwagę na kierowanie gróźb pod adresem adwokata Jakuba Wende, obrońcy mec. Romana Giertycha. Adwokaci oczekują stanowczej reakcji organów ścigania wobec osób kierujących groźby karalne i próbujących zastraszyć adw. Wende. Adwokaci apelują o natychmiastowe wszczęcie postępowania w celu pociągnięcia do odpowiedzialności autorów tych gróźb.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA