fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

NRA przypomina o obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej

123RF
O obowiązku adwokata do zachowania tajemnicy ustanowionej w interesie klienta przypomina Naczelna Rada Adwokacka w najnowszej uchwale. NRA zaapelowała też do organów państwa o zapewnienie samorządowi adwokackiemu udziału w przesłuchaniu adwokata.

Uchwała z 9 czerwca została przyjęta w odpowiedzi na projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego w zakresie ochrony tajemnicy adwokackiej.

Naczelna Rada Adwokacka przypomina, że obowiązkiem każdego adwokata jest zachowanie w poufności wszelkich informacji i danych, jakie otrzymał, uzyskał lub jakie klient ujawnił w związku z powierzeniem sprawy. To jego bezwzględny i nieograniczony w czasie obowiązek etyczny i prawny.

NRA podkreśla także, że tajemnica adwokacka została ustanowiona w interesie osoby poszukującej pomocy prawnej, jest gwarancją rzetelnego procesu, prawa do obrony oraz prawa do prywatności. Prawa te są chronione Konstytucją i normami prawa międzynarodowego.

Naczelna Rada Adwokacka podkreśla, że istnienie tajemnicy adwokackiej opiera się na zaufaniu między adwokatem a jego klientem, zaufanie zaś jest naruszane możliwością zwolnienia z tajemnicy adwokackiej.

Na koniec NRA apeluje do organów państwa o zapewnienie organom samorządu adwokackiego możliwości wzięcia udziału w przesłuchaniu adwokata w każdym postępowaniu.

Poinformowanie prokuratury o nieprawidłowościach w firmie byłego klienta jest zachowaniem wysoce nagannym i godzi w istotę Adwokatury - orzekł Sąd Najwyższy, utrzymując karę zawieszenia obwinionego w mocy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA