Podatki a sprzedaży między jednostkami organizacyjnymi miasta

Wewnętrzny charakter transakcji pomiędzy jednostkami organizacyjnymi miasta nie przesądza o braku konieczności stosowania prewspółczynnika – uznał organ skarbowy.

Publikacja: 28.11.2017 01:00

Podatki a sprzedaży między jednostkami organizacyjnymi miasta

Foto: Adobe Stock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) 9 maja 2017 r. wydał interpretację (sygn. 0114-KDIP4. 4012. 37. 2017. 1.EK) dotyczącą kwestii czy czynności wykonywane pomiędzy jednostkami organizacyjnymi JST będące w istocie czynnościami „wewnątrz JST" skutkują koniecznością stosowania prewspółczynnika przy odliczaniu VAT. Wniosek o interpretację złożyło miasto na prawach powiatu, które z dniem 1 stycznia 2017 r. dokonało centralizacji rozliczeń VAT wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi (jednostkami i zakładami budżetowymi). Wskutek centralizacji miasto wstąpiło we wszelkie prawa i obowiązki swoich jednostek w zakresie VAT, więc w stosunku do wszystkich czynności wykonywanych przez jednostki organizacyjne jedynym podatnikiem VAT jest miasto. W ramach JST dochodzi do wzajemnych świadczeń, tj. transakcji pomiędzy różnymi jednostkami organizacyjnymi, a także na linii jednostka organizacyjna – miasto. Transakcje tego rodzaju są dokumentowane zarówno przez miasto jak i przez jednostki za pomocą not księgowych i nie są uznawane za sprzedaż opodatkowaną.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama