Aktualizacja: 10.03.2019 21:12 Publikacja: 10.03.2019 19:55
Udar mózgu można mieć też w młodym wieku. Opadanie kącika ust, niedowład ręki, nogi, niewyraźna mowa – to typowe objawy udaru.
Foto: Adobe Stock
Luke Perry, gwiazdor popularnego w latach 90. serialu „Beverly Hills, 90210” miał zaledwie 52 lata, gdy zmarł w wyniku komplikacji po rozległym udarze mózgu. I chociaż udar najczęściej występuje u osób w znacznie bardziej zaawansowanym wieku, jego przypadek nie jest wyjątkiem. Co czwarta osoba, którą dopadł udar, nie ma nawet czterdziestki – podaje medonet pl.
Neurolodzy apelują, by każdy z nas nauczył się rozpoznawać objawy udaru, a także wiedział, jak zareagować i gdzie szukać pomocy, jeśli je zaobserwujemy – u siebie lub u bliskich.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wykaz 301 substancji czynnych, które są kluczowe przy produkcji najpotrzebniejszych leków. – Będziemy chcieli, żeby nigdy ich w Polsce zabrakło – powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos.
W IX edycji rankingu nagrodzone zostały szpitale, które skutecznie odpowiadają na wyzwania, z którymi przychodzi im się borykać w codziennej działalności.
Sejm zagłosował za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Dzień wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedziała się też sejmowa Komisja Zdrowia. Podczas jej obrad nawiązywano do "czarodziejskiej różdżki" Leszczyny.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Liczba dzieci i młodzieży zmagających się z problemami zdrowia psychicznego wzrasta. Publikacja Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) opracowana na podstawie danych z Zakładu Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii wskazuje, iż leczonych ambulatoryjnie ze względu na zaburzenia psychiczne dzieci i nastolatków w 2013 r. było 132 693, w 2015 r. - 143 695, w 2017 r. - 141 882, w 2018 r. - 144 767, w 2019 r. - 160 278, a w 2020 r. - 170 338 osób*1 . Należy zwrócić uwagę również na to, iż są to dzieci i młodzi, którzy są leczeni.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Iga Kazimierczyk: „Flagowy projekt ekipy MEN będzie realizowany dobrowolnie. Nie pojawił się zwrot »zastanowiliśmy się i potrzebujemy więcej czasu«. Edukację zdrowotną wygaszono, dlatego że tak uznał premier Donald Tusk. Nie mamy Ministerstwa Edukacji. Mamy bieżące potrzeby polityczne”.
Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło jeszcze naboru w konkursach na kardiologię i dla szpitali ogólnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Uruchomienie 2,7 mld zł z KPO czeka na nowe prawo. W praktyce szpitale będą miały rok na wydanie tych pieniędzy.
Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura otoczenia może powodować trudności z koncentracją i pogarszać funkcje poznawcze. Najnowsze badania naukowców dotyczą osób starszych. Ta wiedza ma szczególnie istotne znaczenie w dobie postępujących zmian klimatycznych.
Przychodnie specjalistyczne, które nie zrealizują wyznaczonego odsetka pierwszorazowych wizyt pacjentów, dostaną mniej pieniędzy za zrealizowane świadczenia. Decyzję w tej sprawie w najbliższych tygodniach ma ogłosić prezes NFZ – dowiedziała się „Rz”.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge podzielił się wynikami badania dotyczącego mikrobiomu jelitowego. Okazuje się, że spożywając błonnik, pomagamy „dobrym” bakteriom, które chronią nasz organizm przed infekcjami.
Eksperci przeanalizowali ponad 200 badań dotyczących przeżywalności osób chorych na demencję. Na tej podstawie obliczyli średnią oczekiwaną długość życia po diagnozie. Okazało się, że wpływają na nią różne czynniki, ale jeden odgrywa kluczową rolę.
Choroba, która nękała Egipt od zarania jego historii, po stuletniej walce została wyeliminowana - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia.
- hMPV to nie jest wirus o wysokiej zjadliwości. Nic nie wskazuje na to, by mógł wywołać nową pandemię, a już na pewno pandemię na miarę SARS-CoV-2 – mówi prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych PIM MSWiA w Warszawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas