Luke Perry, gwiazdor popularnego w latach 90. serialu „Beverly Hills, 90210” miał zaledwie 52 lata, gdy zmarł w wyniku komplikacji po rozległym udarze mózgu. I chociaż udar najczęściej występuje u osób w znacznie bardziej zaawansowanym wieku, jego przypadek nie jest wyjątkiem. Co czwarta osoba, którą dopadł udar, nie ma nawet czterdziestki – podaje medonet pl.
Neurolodzy apelują, by każdy z nas nauczył się rozpoznawać objawy udaru, a także wiedział, jak zareagować i gdzie szukać pomocy, jeśli je zaobserwujemy – u siebie lub u bliskich.
Błyskawiczna pomoc i leczenie w specjalistycznej placówce aż czterokrotnie zwiększa szanse pacjenta na przeżycie udaru i późniejsze normalne funkcjonowanie. Chory powinien mieć zapewnioną kompleksową opiekę medyczną realizowaną przez zespół neurologów, fizjoterapeutów, logopedów i pielęgniarki neurologiczne.
Wyróżniamy dwa główne rodzaje udaru: niedokrwienny i krwotoczny. Udar niedokrwienny ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do zablokowania naczynia krwionośnego na skutek zmniejszenia lub całkowitego zamknięcia jego światła. Z kolei o udarze krwotocznym mówimy wtedy, gdy następuje wylew krwi do mózgu na skutek pęknięcie naczynia. Przyczyną udaru niedokrwiennego może być również cukrzyca i spowodowane nią pękanie naczynek krwionośnych.
Typy udaru i ich objawy
Udar krwotoczny charakteryzuje się przede wszystkim bólem. W zależności od lokalizacji wylewu, może się on pojawić w płacie czołowym, ciemieniowym, skroniowym lub potylicznym. Często występują objawy dodatkowe: zaburzenia czucia, niedowład oraz niedowidzenie (może pojawiać się w postaci ograniczenia pola widzenia).