Badania psychologiczne dowodzą, że uśmiech jest ekspresją twarzy rozpoznawalną z największej odległości. Przyjazne nastawienie jest uniwersalną podstawą każdej relacji we wszystkich ludzkich społecznościach. Uśmiechnięta twarz odmładza i zwiększa atrakcyjność. Co jednak, gdy zęby pozostawiają wiele do życzenia? W takiej sytuacji ich właściciel staje się mniej pewny siebie i bardziej wycofany społecznie. Kompleksy związane z uzębieniem rzutują na wszystkie sfery życia i często nawet w sposób nieuświadomiony

Czasem nie wystarczy zwykłe wybielanie czy standardowe leczenie. Na szczęście dzisiejsze metody pozwalają zaprojektować piękny uśmiech z najmniejszymi detalami.

- Obecnie leczenie, o ile to możliwe, nie trwa wiele miesięcy, a pobyt w gabinecie nie jest stresujący i często może ograniczać się do jednej wizyty - mówi stomatolog, Irmina Materna z warszawskiej kliniki DeClinic. - Do wyboru mamy kilka różnych metod korygowania uśmiechu, dzięki którym można odzyskać ładne, białe i równe zęby.

Prawidłowy zgryz to nie tylko sprawa samych zębów. Wpływa na kształt twarzy, jej symetrię i owal. Dotąd leczenie ortodontyczne kojarzyło się z długotrwałym i uciążliwym procesem. Aparaty korekcyjne są w tej chwili bardziej estetyczne, ale nie każdy chce się na nie decydować. Okazuje się, że istnieje metoda o nazwie Invisalign, która pozwala na praktycznie niewidoczne leczenie ortodontyczne za pomocą przezroczystych, wymiennych płytek. Nie zawierają żadnych metalowych elementów – zamków czy  drutów. Wykonywane są na zamówienie i powstają indywidualnie dla każdego pacjenta.

- Leczenie metodą Invisalign  jest przygotowywane komputerowo, a dzięki wirtualnej, trójwymiarowej symulacji pacjent może zobaczyć obrazy z efektem końcowym, czyli swój uśmiech po zakończeniu terapii - tłumaczy doktor Materna.

Korekty dokonuje się co dwa tygodnie, tak aby zęby stopniowo przesuwały się we właściwe miejsce. W taki sposób można wyleczyć większość wad ortodontycznych takich jak stłoczenie zębów, zgryz krzyżowy, zgryz głęboki czy przodozgryz oraz pozbyć się szpary między zębami.

Co więcej, pacjent podczas leczenia może zachować swój dotychczasowy styl życia, ponieważ dla pełnego komfortu, alignery można na jakiś czas zdjąć. Nie przeszkadzają również w jedzeniu i higienie jamy ustnej.

By biel była bielsza

Co, gdy na równych zębach pojawiają się przebarwienia? Miłośnicy kawy, herbaty czy czerwonego wina doskonale wiedzą, jak te napoje wpływają na uśmiech. Na szczęście żółknięcie zębów stało się procesem odwracalnym, a to dzięki właściwościom światła halogenowego, emitowanego przez lampę Beyond Polus. Przede wszystkim to szybka i bezpieczna metoda przywracania śnieżnobiałego uśmiechu. Każdy, kto ma doświadczenia z tradycyjnymi metodami wie, co dzieje się z dziąsłami po zwykłym zabiegu. Lampa Beyond Polus pozostawia tkanki w jamie ustnej nietknięte.

Sam zabieg trwa jedynie około godziny i jest bardzo komfortowy. Pomimo silnych naświetleń, pacjent nie odczuwa zwiększonego ciepła. Posiada też wybór stopnia wybielenia od łagodnego do intensywnego - w zależności od potrzeb i preferencji.

Nie zawsze jednak wystarczy przywrócić biel uśmiechu, szczególnie gdy geny mają do powiedzenia coś przeciwnego. Stałe przebarwienia, powstałe z wielu różnych powodów, w tym  budowy zęba i szkliwa powodują, że wybielanie nie rozwiązuje wszystkich problemów.

- Jedną z popularniejszych obecnie metod, przywracających piękny uśmiech, są licówki - mówi doktor Materna. - Idealnie sprawdzają się u pacjentów, których zęby są przebarwione, nierówne lub uszkodzone. Licówki wykonuje się z porcelany i przytwierdza do zewnętrznej powierzchni zęba. Lekarz precyzyjne dobiera kolor licówek, tak aby pasowały do koloru pozostałych zębów.

Pięknie wykonane licówki, to wysublimowane, delikatne, cieniutkie i niepozornie wyglądające płatki porcelany. Nie należy się ich obawiać, ale dokładnie sprawdzić, czy będą robione nowoczesnymi metodami i wprawną ręką. Te naprawdę pięknie wykonane licówki, to często małe dzieła sztuki – efekt wspólnej pracy technika dentystycznego i lekarza protetyka.

 

Piękno kształtu

A gdyby pójść dalej i zdecydować  się na zabiegi odmładzające w okolicy twarzy? Dotąd chirurgiczny lifting był standardem postępowania w zakresie chirurgii plastycznej i odtwórczej tkanek twarzy. Mimo to nie zapewniał dostateczne odmłodzenia kompleksu nosowo-wargowego. A to właśnie ta przestrzeń odpowiada za młody i atrakcyjny wygląd. Coraz więcej kobiet i mężczyzn decyduje się na korektę kształtu ust. Jak wiadomo, z różnym skutkiem. Coraz więcej świadomych pacjentów skłania się ku naturalnym i nieinwazyjnym rozwiązaniom przy użyciu biozgodnych materiałów, aplikowanych w postaci iniekcji. Oznacza to, że korekta kształtu ust opiera się na preparatach bazujących na kwasie  hialuronowym, naturalnym składnikiem ludzkich tkanek.

W ten sposób można pozbyć się powierzchownych zmarszczek czy uzupełnić objętość warg -  zarówno w części poza czerwienią wargową, jak i w jej obrębie. W tak naturalny sposób przebiega też modelowanie łuku kupidyna  i rynienki podnosowej a także regeneracja powierzchni warg.

Jeśli pacjent pragnie bardziej trwałego rozwiązania, może zdecydować się na interwencję chirurgiczną, choćby dlatego, że wypełniacze ulegają resorpcji i zabiegi z ich wykorzystaniem muszą być powtarzane. Ponadto, u pacjentów, którzy od wielu lat cyklicznie poddają się iniekcjom z wykorzystaniem wypełniaczy często występuje szybsza ich resorpcja w tkankach. Zatem niezmiernie ważny jest wybór metody i drogi do celu. Na szczęście wszystkie opcje są coraz bardziej przyjazne kieszeni Polaka. Więcej informacji na stronie internetowej