Dzisiaj projekt o in vitro w Sejmie. Co zrobi prezydent Duda?

W środę w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie projektu o finansowaniu in vitro z środków budżetu państwa. Do tej kwestii odniósł się szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, który zapowiedział, że Andrzej Duda nie będzie blokował projektu.

Publikacja: 22.11.2023 07:38

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas pierwszego posiedzenie Sejmu X kadencji na sali obrad Se

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas pierwszego posiedzenie Sejmu X kadencji na sali obrad Sejmu w Warszawie

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Z harmonogramu prac Sejmu wynika, że w środę 22 listopada izba niższa parlamentu zajmie się obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Na świat przyszły ponad 22 tysiące dzieci

Projekt ten - złożony w poprzedniej kadencji - przewiduje, że minister zdrowia "opracuje, wdroży, zrealizuje i sfinansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji". Na program Ministerstwo Zdrowia miałoby przeznaczać nie mniej niż 500 milionów złotych rocznie.

W latach 2013-2016 w Polsce działał Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia. Dzięki programowi, na który przeznaczono 250 mln zł, na świat przyszły ponad 22 tysiące dzieci. PiS zrezygnowało z programu po przejęciu władzy, od 2016 r. metodę in vitro dofinansowują niektóre samorządy.

"Jedną z pierwszych decyzji rządu PiS było zlikwidowanie dofinansowania programu in vitro. Zmienimy to już w najbliższą środę i przywrócimy szansę na szczęście tysiącom polskich rodzin!" – zapowiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na portalu X (dawniej Twitter) w poniedziałek.

Zapis o dofinansowaniu in vitro znalazł się w umowie koalicyjnej, podpisanej 10 listopada przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050) oraz Nową Lewicę. "Państwo zapewni szczególne wsparcie dla par planujących rodzicielstwo poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych" – napisano w dokumencie.

"Prezydent nie będzie tego blokował"

A co z projektem zrobi prezydent Andrzej Duda, jeśli trafi na jego biurko? Do tej kwestii odniósł się w Polsat news nowy szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek. - Co do samej zasady, idei, sądzę, że prezydent nie będzie tego blokował, natomiast ostateczną decyzję zawsze podejmuje, kiedy projekt trafi na biurko - powiedział.

Jednocześnie Mastalerek zaapelował do parlamentarzystów, "aby spokojnie o tym rozmawiali i spokojnie się nad tym zastanawiali, bo to są naprawdę delikatne sprawy". - Wielu ludzi marzy o dzieciach i trzeba do tego podchodzić w sposób bardzo rozsądny - dodał.

Czytaj więcej

In vitro finansowane z budżetu? Poseł PiS: Trzeba się zacząć zastanawiać

Z harmonogramu prac Sejmu wynika, że w środę 22 listopada izba niższa parlamentu zajmie się obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Na świat przyszły ponad 22 tysiące dzieci

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona