Wielka Brytania: Trwają prace nad szczepionkami przed kolejną pandemią

Brytyjscy naukowcy rozpoczęli prace nad szczepionkami, które miałaby uchronić świat przed skutkami kolejnej pandemii - informuje Sky News.

Publikacja: 07.08.2023 13:20

W przeszłości prace nad szczepionką przeciw nowemu patogenowi zajmowały 5-10 lat. Brytyjczycy chcą,

W przeszłości prace nad szczepionką przeciw nowemu patogenowi zajmowały 5-10 lat. Brytyjczycy chcą, by trwały 100 dni

Foto: PAP/CTK

Prace, które są elementem przygotowań do pandemii, którą miałby wywołać nieznany jeszcze patogen określany jako "Choroba X", trwają w pilnie strzeżonym brytyjskim kompleksie laboratoriów Porton Down, w Wiltshire.

"Choroba X" jeszcze nieznana, ale prace nad szczepionkami już trwają

Szczepionki, nad którymi pracują naukowcy, mają być "ubezpieczeniem" na wypadek wybuchu kolejnej pandemii, podobnej do tej wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Nad szczepionkami w ośrodku Porton Down pracuje ponad 200 naukowców.

Czytaj więcej

Proces o skutki uboczne szczepień na Covid przełożony. Sędzia miał być stronniczy

Naukowcy opracowali listę wirusów odzwierzęcych, którymi mogą zakazić się ludzie co - w przyszłości - może być źródłem pandemii.

Na razie nie wiadomo, który z wytypowanych patogenów może wywołać pandemię. Roboczo nazywa się go więc "Chorobą X" (ang. Disease X).

Dziennikarze Sky News odwiedzili laboratorium, którym zarządza brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA).

Profesor Jenny Harries, szefowa UKHSA powiedziała Sky News, że celem naukowców jest "zapewnienie, iż będziemy gotowi, by, gdy pojawi się nowa Choroba X, nowy patogen, będziemy mieli za sobą tak dużo pracy (nad szczepionką - red.), jak to możliwe".

- Miejmy nadzieję, że będziemy mogli przeciwdziałać temu (pandemii). Ale jeśli nie będziemy w stanie i będziemy musieli reagować, będziemy mieć już rozpoczęte prace nad szczepionkami i terapiami, by się z nią uporać - dodała.

Czytaj więcej

Pierwsze pozwy o skutki uboczne szczepionek na Covid. Producenci mają problem

W związku z przygotowaniami do kolejnej pandemii w Porton Down powiększono Centrum Prac nad Rozwojem i Oceną Szczepionek. Początkowo Centrum skupiało się na testowaniu skuteczności szczepionek na COVID-19 przeciw kolejnym pojawiającym się wariantom wirusa - podaje Sky News.

Który wirus może wywołać kolejną pandemię?

Teraz naukowcy pracują z innymi patogenami - m.in. wirusem ptasiej grypy, małpiej ospy i hantawirusem, wirusem przenoszonym przez gryzonie.

Jednym z wczesnych sukcesów brytyjskich naukowców jest pierwsza na świecie szczepionka przeciwko krymsko-kongijskiej gorączce krwotocznej, chorobie przenoszonej przez kleszcze, której śmiertelność wynosi 30 proc. Testy kliniczne szczepionki rozpoczęły się. Do testów zgłosiło się 24 ochotników.

Ambicją Brytyjczyków jest to, by opracować szczepionkę chroniącą przed patogenem, który wywoła pandemię, w ciągu 100 dni od wybuchu pandemii

Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna pojawia się w Europie coraz częściej, w związku ze wzrostem globalnej temperatury - zauważa Sky News.

Zdaniem prof. Harries zmiany klimatyczne i migracje ludności sprawiają, że wybuch kolejnej pandemii jest bardziej prawdopodobny.

- To, co obserwujemy, to globalny wzrost ryzyka - stwierdziła.

Sky News podkreśla, że wirusem, który stwarza obecnie największe zagrożenie pod kątem ewentualnej pandemii jest wirus ptasiej grypy. Tylko w Wielkiej Brytanii latem z powodu zakażenia nowym szczepem wirusa ptasiej grypy (H5N1) padło co najmniej 30 tys. ptaków - podaje The Royal Society for the Protection of Birds. Są również doniesienia, iż wirusem zakażają się niektóre gatunki ssaków.

Ambicją Brytyjczyków jest to, by opracować szczepionkę chroniącą przed patogenem, który wywoła pandemię, w ciągu 100 dni od momentu jego zidentyfikowania. W przypadku pandemii COVID-19 zajęło to 360 dni. W przeszłości opracowywanie takiej szczepionki zajmowało 5-10 lat.

Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej