Mieli leczyć szumy uszne, naruszyli zbiorowe prawa pacjentów

Jednak z warszawskich placówek medycznych naruszyła zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej - stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta. Nakazał natychmiastowe zaniechanie tej praktyki.

Publikacja: 19.07.2023 13:27

Mieli leczyć szumy uszne, naruszyli zbiorowe prawa pacjentów

Foto: Adobe Stock

Jak informuje Rzecznik Praw Pacjenta, o działalności Kinetic Centrum Nowoczesnej Audiologii sp. z o.o. w Warszawie dowiedział się z mediów, na początku lutego 2023 roku. Prezes zarządu spółki Kinetic, Adam Pabiś, w jednym z programów telewizyjnych podawał się za lekarza, oferując metody leczenia niepoparte dowodami naukowymi oraz nakłaniał pacjentów do zakupu aparatów słuchowych.

Protetyk słuchu to nie lekarz

Ustalenia Rzecznika Praw Pacjenta potwierdziły naruszenie zbiorowych praw pacjenta przez tę placówkę. Materiał dowodowy, uzyskany przez Rzecznika wskazuje, że za całość procesu diagnostyczno-leczniczego u pacjentów w tym podmiocie, w tym kwalifikację do leczenia, wdrożenie leczenia oraz jego późniejszą kontrolę, odpowiada jedna osoba – właśnie Adam Pabiś, który wprowadzał pacjentów w błąd, co do swoich kwalifikacji, gdyż posiada wyłącznie uprawnienia protetyka słuchu.

- Takie postępowanie jest nieprawidłowe i naraża zdrowie pacjentów. Samodzielne leczenie szumów usznych, w tym kwalifikowanie do zastosowania aparatu słuchowego lub urządzeń wspomagających, przez protetyka słuchu, bez wiodącego udziału lekarza specjalisty, jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i narusza zbiorowe prawa pacjenta - wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta.

Czytaj więcej

Zlecenie na wyrób medyczny można potwierdzić u lekarza

Szumy uszne wymagają specjalisty

Podczas postępowania w tej sprawie RPP otrzymał opinię Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie audiologii i foniatrii dla województwa mazowieckiego. Zdaniem konsultanta, rola lekarza (a nie protetyka słuchu) jest w takim procesie diagnostyczno-terapeutycznym kluczowa. Procedura dopasowania aparatów słuchowych oraz urządzeń wspomagających przez zespół protetyczny jest praktyką powszechną, ale zawsze powinna być poprzedzona konsultacją lekarską i pełną diagnostyką audiologiczną.

Konsultant krajowy, poza podstawową kwestią braku konsultacji lekarskich, stwierdził szereg innych nieprawidłowości: braki w dokumentacji medycznej, w tym brak opisu kryteriów audiologicznych w doborze urządzeń oraz opisu rodzaju zastosowanego urządzenia, jego modelu i charakterystyki, przekroczenie uprawnień zawodowych oraz działanie na szkodę pacjentów. Konsultant podkreślił przy tym, że podstawową rolę w procesie leczenia zaburzeń słuchu odgrywa lekarz specjalista – audiolog i foniatra lub otolaryngolog. Stwierdził również że najważniejszym momentem w opiece nad tymi pacjentami jest badanie lekarskie i szeroka diagnostyka audiologiczna. Szumy uszne nie stanowią oddzielnej jednostki chorobowej, mogą być konsekwencją szeregu schorzeń ogólnoustrojowych, jak również patologii w obrębie narządu słuchu i dlatego wymagają przeprowadzenia przez lekarza rzetelnej diagnostyki różnicowej. Natomiast brak takiego elementu jest poważnym zaniedbaniem.

Tysiące złotych straty

Spółka Kinetic, oprócz zastosowania u pacjentów aparatów słuchowych i urządzeń wspomagających, zapewniała możliwość zakupu lub wypożyczenia tego sprzętu. Wielu pacjentów, zakwalifikowanych do leczenia w zakwestionowany przez Rzecznika Praw Pacjenta sposób, zdecydowało się na skorzystanie z tej oferty. Jedna z pacjentek poniosła w związku z tym koszt w wysokości 14 500 zł.

Rzecznik Praw Pacjenta nakazał podmiotowi leczniczemu zwrócenie wszystkim pacjentom poniesionych przez nich kosztów wypożyczenia lub zakupu aparatów słuchowych lub urządzeń wspomagających.

Ponieważ rozpoznawanie chorób oraz ich leczenie bez uprawnień, z jednoczesnym wprowadzaniem w błąd co do ich posiadania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, jest przestępstwem, Rzecznik Praw Pacjenta złożył także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Adama Pabisia.

Jak informuje Rzecznik Praw Pacjenta, o działalności Kinetic Centrum Nowoczesnej Audiologii sp. z o.o. w Warszawie dowiedział się z mediów, na początku lutego 2023 roku. Prezes zarządu spółki Kinetic, Adam Pabiś, w jednym z programów telewizyjnych podawał się za lekarza, oferując metody leczenia niepoparte dowodami naukowymi oraz nakłaniał pacjentów do zakupu aparatów słuchowych.

Protetyk słuchu to nie lekarz

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?