- FBI od pewnego czasu ocenia, że źródłem pandemii COVID-19 jest najprawdopodobniej wypadek w laboratorium w Wuhan - powiedział Wray w Fox News.

W niedzielę "Wall Street Journal" napisał, że Departament Energii USA ocenia - zastrzegając, że jest to hipoteza - iż pandemia COVID-19 była efektem przypadkowego wycieku z laboratorium w Chinach.

Czytaj więcej

Tajny raport. Wyciek z laboratorium prawdopodobnym źródłem pandemii COVID-19

Cztery inne amerykańskie agencje rządowe, a także amerykański wywiad są zdania, iż pandemia była efektem naturalnej transmisji wirusa, a dwie kolejne agencje nie przesądzają, jakie było źródło pandemii - wynika z publikacji "The Wall Street Journal".

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, John Kirby, oświadczył w poniedziałek, że amerykańska administracja nie doszła jeszcze do ostatecznych wniosków i konsensusu ws. źródeł pandemii, która rozpoczęła się od pojawienia się ogniska zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w chińskim Wuhan.

Dyrektor FBI oskarżył chińskie władze o to, że robią "wszystko, aby udaremnić" wysiłki USA i innych państw starających się ustalić źródła pandemii COVID-19

MSZ Chin, proszone o komentarz do publikacji "Wall Street Journal", odesłało do raportu opartego o prace ekspertów z WHO i chińskich badaczy, który wskazuje na naturalne pochodzenie koronawirusa SARS-CoV-2.

Wray na antenie Fox News nie przedstawił dowodów na potwierdzenie hipotezy, iż pandemia była spowodowana wyciekiem z laboratorium, zasłaniając się poufnością tych informacji.

Jednocześnie dyrektor FBI oskarżył chińskie władze o to, że robią "wszystko, aby udaremnić" wysiłki USA i innych państw starających się ustalić źródła pandemii COVID-19.

W czasie trwającej od wiosny 2020 roku pandemii COVID-19 na całym świecie zmarło niemal 7 mln osób zakażonych koronawirusem - wynika z danych przekazywanych przez amerykański John Hopkins University.