Szczepionka na receptę od farmaceuty będzie płatna

Sejmowa komisja zdrowia odrzuciła poprawkę, która dawałaby farmaceutom możliwość wystawienia refundowanej recepty na szczepionkę przeciwko grypie.

Publikacja: 13.01.2023 09:26

Szczepionka na receptę od farmaceuty będzie płatna

Foto: Adobe stock

dgk

Jak informowaliśmy w czwartek, pacjent dostanie w aptece farmaceutyczną receptę  na szczepionkę przeciw grypie  - taką poprawkę wprowadzili posłowie do projektu ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. 

Czytaj więcej

Farmaceuta skieruje na szczepienie przeciw grypie

Teraz okazuje się, że za szczepionkę z recepty od farmaceuty pacjent będzie musiał zapłacić, bo większość posłów sejmowej komisji zdrowia odrzuciła poprawkę, która dawałaby farmaceucie możliwość wystawienia refundowanej recepty farmaceutycznej.

Jak informuje rynekzdrowia.pl, za odrzuceniem było 18 z 32 członków komisji. 

Resort zdrowia nie zgadza się na refundację, gdyż obecnie może ją określać tylko lekarz. Trzeba byłoby zupełnie zmienić system, żeby mógł to robić także farmaceuta. A to nie jest możliwe. Farmaceuci mogą wystawiać recepty farmaceutyczne, ale tylko z pełną odpłatnością.

Poseł Rajmund Miller (KO) twierdzi, że w takiej sytuacji poprawka PiS wprowadzająca  receptę farmaceutyczną na szczepionkę przeciwko grypie tworzy fikcyjne uproszczenie, bo pacjent uzyskując taką receptę, musi zapłacić 100 procent w aptece. Jeśli zaś będzie chciał się zaszczepić z refundacją, to i tak będzie musiał biec do lekarza po receptę.

- Skoro daliśmy aptekom możliwość wykonywania szczepień i daliśmy równouprawnienie w tym temacie farmaceutom, by ludzie chcieli się szczepić, to pozwólmy na to, żeby mieli dostęp do szczepienia i szczepionki tak samo finansowo dostępnej, jak na receptę lekarską - powiedział poseł Miller.

Wyjaśniał, że chodzi o to, by kobiety w ciąży, osoby powyżej 75 roku życia, ze schorzeniami przewlekłymi otrzymały szczepionkę na podstawie recepty farmaceutycznej za darmo, a osoby 65+ z 50-procentową zniżką.

Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku