Zwycięzcą tegorocznej Nagrody Nobla w zakresie fizjologii i medycyny został szwedzki uczony Svante Pääbo. Kapituła doceniła jego odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka. Nazwisko laureata ogłosił Thomas Perlmann, sekretarz Komitetu Noblowskiego.

Noble za badania porównawcze genomu współczesnego człowieka i naszych najbliższych, wymarłych już gatunków pokrewnych

Svante Pääbo zajmował się badaniami porównawczymi genomu współczesnego człowieka i naszych najbliższych, wymarłych już gatunków pokrewnych – neandertalczyków i denisowian. Badania te wykazały, że przedstawiciele homo sapiens mieszali się z tymi gatunkami. „Ten pradawny przepływ genów do współczesnych ludzi ma dziś znaczenie fizjologiczne, na przykład wpływa na reakcję naszego układu odpornościowego na infekcje” – podkreślali członkowie komitetu medycznego.

Czytaj więcej

Medyczny Nobel za odkrycie receptorów temperatury i dotyku

Tegoroczny laureat ustanowił też nową dyscyplinę naukową – paleogenomikę. Opisuje ona różnice genetyczne między żyjącymi obecnie ludźmi a wymarłymi przed dziesiątkami tysięcy lat hominidami.

W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali David Julius i Ardem Patapoutian za badania nad tym, jak ludzkie ciało odbiera zmiany temperatury i dotyk.

Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 10 mln szwedzkich koron (ok. 900 tys. dolarów).

Nagroda w dziedzinie medycyny i fizjologii otworzyła tzw. tydzień noblowski. We wtorek poznamy laureata z fizyki, w środę z chemii, w czwartek z literatury. Pokojowa Nagroda Nobla zostanie ogłoszona w piątek, a zdobywcę tego wyróżnienia z ekonomii poznamy 10 października.