Artykuł powstał we współpracy z Benefit Systems
Zmiany wywołane pandemią oraz alarmujące dane dotyczące kondycji psychofizycznej pracowników wymagają ze strony pracodawców konkretnych i długofalowych działań. Zdaniem ekspertów ich fundamentem powinny być przede wszystkim rozwiązania bazujące na aktywności fizycznej. Jak wynika z badania MultiSport Index 2022 świadczenia pozapłacowe z obszaru sportu i rekreacji silnie motywują Polaków do uprawiania sportu: wśród osób posiadających karty sportowe aż 79 proc. jest aktywnych fizycznie. Klucz do rozwiązania problemów związanych m.in. z wypaleniem zawodowym spoczywa w rękach pracodawców.
Wysokie koszty braku aktywności fizycznej
Stres, izolacja społeczna i praca zdalna – ostatnie dwa lata pandemii miały znaczący, negatywny wpływ na samopoczucie Polaków. Aż 72 proc. osób w wieku produkcyjnym doświadczyło nasilenia problemów z kondycją psychiczną, a 59 proc. odczuło dolegliwości fizyczne. Choć aż 92 proc. pracujących Polaków uznaje aktywność fizyczną za istotny element profilaktyki zdrowotnej, a 88 proc. podkreśla jej pozytywny wpływ na poprawę lub utrzymanie dobrej kondycji psychicznej, wciąż zaledwie 41 proc. osób w wieku 18–64 lata wypełnia rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące zalecanego poziomu ruchu. To alarmujące dane w kontekście konsekwencji dla zdrowia psychofizycznego Polaków, a co za tym idzie także dla portfela pracodawców.
– Koszty hipokinezji, czyli niskiej aktywności fizycznej, wśród mieszkańców naszego kraju szacowano kilka lat temu na ponad 2 mld euro rocznie, co stanowiło równowartość 8,4 proc. krajowych wydatków na ochronę zdrowia. Pracodawcy, inwestując w zdrowe zachowania swoich pracowników i budując kulturę aktywności fizycznej, mogą nie tylko realnie poprawiać kapitał zdrowia w społeczeństwie, ale także czerpać konkretne korzyści dla siebie. W tym wpływać długoterminowe wyniki swojej organizacji, jej produktywność i zaangażowanie pracowników. Wymierną korzyścią jest zmniejszenie liczby absencji chorobowych – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Rośnie znaczenie wsparcia psychicznego
Negatywne skutki stresu, nasilającego się w czasie pandemii, mają dziś znaczący wpływ na dobrostan całych zespołów. Łączą się one coraz częściej z demotywacją, frustracją, spadkiem koncentracji w pracy czy zakłóceniem procesu rozumowania i podejmowania decyzji. Pandemia przyczyniła się także do zwiększenia skali występowania wypalenia zawodowego – już blisko połowa pracowników w Polsce zmaga się lub może zmagać się z tym problemem. Skalę wyzwań związanych ze zdrowiem mentalnym pracowników obrazują m.in. dane o absencji chorobowej w 2021 roku, kiedy zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania były powodem ponad 25 milionów dni nieobecności w pracy.