Zdrowie musi być priorytetem

Polki żyją o dwa lata krócej niż kobiety z innych krajów UE. Główną przyczyną są nowotwory i choroby układu krążenia.

Publikacja: 30.03.2022 19:11

Uczestnicy debaty „Zdrowie Kobiety – Bezpieczeństwo Rodziny” koncentrowali się nie tylko na sprawach

Uczestnicy debaty „Zdrowie Kobiety – Bezpieczeństwo Rodziny” koncentrowali się nie tylko na sprawach Polek, ale także Ukrainek

Foto: materiały prasowe

Ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy to głównie matki z dziećmi. Z danych rzecznika praw obywatelskich wynika, że wśród szukających schronienia przed wojną większość stanowią kobiety i dziewczęta. Odpowiedzialnością polskiego państwa jest troska o ich zdrowie, dostęp do profilaktyki, terapii i innych niezbędnych świadczeń.

25 marca Medyczna Racja Stanu zorganizowała debatę specjalną w ramach kampanii „Zdrowie Kobiety – Bezpieczeństwo Rodziny" poświęconą zdrowiu kobiet w obliczu wyzwań geopolitycznych.

Coraz więcej wyzwań

Według GUS w 2021 kobiety stanowiły 52 proc. ludności naszego kraju. Eurostat podaje, że w 2018 r. średnia długość życia Polek była o dwa lata krótsza niż ogółu mieszkanek UE, wynosząca 83,7 lat. Odpowiadają za to głównie choroby układu krążenia i nowotwory. Tymczasem przed nami niespłacony covidowy dług i tysiące chorych zza wschodniej granicy. Część w trakcie leczenia onkologicznego, wiele z problemami kardio-metabolicznymi. Skalę problemów psychosomatycznych trudno nawet oszacować.

Uczestnicy debaty byli jednomyślni – wyzwania dla polskiego systemu ochrony już są ogromne, a będą rosły. Potrzeba środków, kadr, zmian organizacyjnych i uznania, że w kraju frontowym kwestie zdrowia to bezdyskusyjny priorytet w budowaniu naszego bezpieczeństwa.

Prof. Paweł Kowal z Sejmowej Komisji Zdrowia przywołał raport ISP PAN opracowany dla MRS w 2016 r. „Zdrowie i bezpieczeństwo narodowe” i zarysowaną tam ideę Europejskiej Unii Zdrowia. Dziś taka struktura istnieje. Należy wykorzystać ją do rozwiązania aktualnych kwestii zdrowia mieszkańców Polski, w najlepiej pojętym interesie UE.

Poseł Barbara Dziuk (PiS) zapewniła, że budżet przeznaczony na zdrowie polskich obywateli nie będzie uszczuplony w nowej sytuacji geopolitycznej. Obecnym wyzwaniom dedykowane będą inne środki.

To ważna deklaracja systemowa wsparta stwierdzeniem Macieja Miłkowskiego, podsekretarza stanu w MZ, że planowane są dalsze kroki refundacyjne, poprawiające sytuację pacjentów. Mając na uwadze przywoływaną przez ekspertów epidemię otyłości w naszym kraju i jej powikłania, minister zapowiedział uwagę dla wyzwań chorób metabolicznych. Pomocne w opinii ekspertów byłoby sięgnięcie po niewykorzystywane dotąd środki z podatku cukrowego. Te kwoty zasilić mogą profilaktykę, nowoczesne leczenie cukrzycy i zapobieganie jej powikłaniom czy innowacyjne metody ciągłego pomiaru poziomu glikemii u ciężarnych.

Potrzebne nowe terapie

Wśród pilnych kwestii dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, przypomniał o nowoczesnej diagnostyce raka płuca, który wciąż zbiera obfite żniwo, a także konieczności wprowadzenia populacyjnego przesiewu w kierunku HCV, co pozwoli uchronić wiele osób przed rakiem wątroby. – Ważne, byśmy nie zaciągali kolejnych długów zdrowotnych, gdy niespłacony jest ten covidowy – wtórował mu dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, przypominając, że dzięki lekom, które są w naszej dyspozycji, potrafimy pokonać HCV. To ważne, by mieć choć ten front wirusologicznej batalii bezpieczny, bo nowa sytuacja demograficzna to ryzyko zwiększonej liczby osób niezaszczepionych na Covid-19, zagrożenie odrą, polio czy gruźlicą.

Onkolodzy apelowali także o objęcie refundacją dwóch leków rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej: trastuzumabu derukstekanu w HER2-dodatnim, przerzutowym raku piersi i sacituzumabu govitekanu w potrójnie ujemnym raku piersi. Z kolei dla pacjentek z rakiem trzonu macicy lekiem poprawiającym rokowania w nawrotowej lub zaawansowanej postaci choroby będącej najczęstszym nowotworem narządu rodnego jest dostarlimab.

Rosnące potrzeby pacjentów onkologicznych, opóźnienia ich realizacji spowodowane pandemią oraz zmiany demograficzne zmuszają do szukania najbardziej efektywnych metod postępowania. O roli nowoczesnej diagnostyki nowotworów, w szczególności BRCA-zależnych, mówili zarówno genetycy, jak i onkolodzy, podkreślając jej znaczenie w wielu odmianach raka. Nie tylko raka piersi i jajników, ale również trzustki i prostaty. Obecnie ekspertów niepokoi stan zawieszenia funkcjonowania programu opieki nad rodzinami wysokiego ryzyka uwarunkowanego dziedzicznie zachorowania na nowotwory złośliwe, w ramach którego rodziny osób BRCA+ były pod specjalną opieką profilaktyczną. Na dobre wieści o kontynuacji programu czekają pacjenci z rodzinami, genetycy, onkolodzy świadomi znaczenia profilaktyki.

Odnosząc się do wyzwania, jakim jest terapia raka trzustki, prof. Marek Wojtukiewicz, kierownik Kliniki Onkologii UM w Białymstoku, dodał, iż nadzieją dla chorych bez mutacji BRCA (to 95 proc. pacjentów), jedyną nową opcją terapeutyczną dającą szansę na dłuższe życie i dobrze tolerowaną, jest irynotekan liposomowy, dostępny już w 17 krajach UE i bardzo oczekiwany w Polsce, a także olaparyb w przypadku wykrytych mutacji BRCA.

Prof. Jacek Rożniecki, kierownik Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji UM w Łodzi, zwrócił uwagę na obciążenie, jakim jest dla płatnika jedno z najczęstszych i utrudniających życie schorzeń, jakim jest migrena przewlekła. Dostęp do skutecznych i bezpiecznych metod zapobiegania cierpieniu tysięcy kobiet, jak toksyna botulinowa i przeciwciała monoklonalne, to gwarancja życia aktywnego i bez bólu.

O uwagę nad kobietami okaleczonymi ciężkim przebiegiem porodu apelowała prof. Małgorzata Kołodziejczak, założycielka Warszawskiego Oddziału Proktologii w Szpitalu Św. Elżbiety, wnioskując o adekwatną do rangi wyzwania wycenę procedur pozwalających przywrócić młodym matkom godność i uchronić je przed kalectwem.

Materiał powstał we współpracy z Medyczną Racją Stanu

Ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy to głównie matki z dziećmi. Z danych rzecznika praw obywatelskich wynika, że wśród szukających schronienia przed wojną większość stanowią kobiety i dziewczęta. Odpowiedzialnością polskiego państwa jest troska o ich zdrowie, dostęp do profilaktyki, terapii i innych niezbędnych świadczeń.

25 marca Medyczna Racja Stanu zorganizowała debatę specjalną w ramach kampanii „Zdrowie Kobiety – Bezpieczeństwo Rodziny" poświęconą zdrowiu kobiet w obliczu wyzwań geopolitycznych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Bieg po Nowe Życie
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?