Czy podwariant BA.2 Omikronu jest tak groźny jak Delta?

Podwariant BA.2 Omikronu zaczyna coraz bardziej martwić naukowców. Wcześniejsze badania pokazały, że BA.2 jest bardziej zakaźny niż oryginalny BA.1. Doświadczenia przeprowadzone w Japonii sugerują zaś, że może powodować cięższy COVID-19.

Publikacja: 22.02.2022 19:51

Czy podwariant BA.2 Omikronu jest tak groźny jak Delta?

Foto: adobe stock

mk

O istnieniu superwariantu Omikron poinformowano w listopadzie ubiegłego roku. Niecały miesiąc później naukowcy z Wielkiej Brytanii zidentyfikowali "niewidzialną" wersję tej mutacji – dziś znaną jako BA.2. Nie jest jasne, skąd wziął się ten podwariant. Wiadomo, że po raz pierwszy wykryto go na Filipinach i tej pory zidentyfikowano go w ok. 70 państwach na świecie, w tym w Polsce.

Niektóre badania wykazały, że ten podwariant BA.2. Omikronu może być bardziej zakaźny niż jego oryginalna wersja. BA.1 stał się dominującym na świecie wariantem koronawirusa w ciągu zaledwie 10 tygodni od wykrycia. "Jeżeli w domu miałeś kontakt z Omikronem BA.2, występuje 39 proc. szans na zakażenie w ciągu siedmiu dni. Przy podwariancie BA.1 to prawdopodobieństwo w takich samych okolicznościach wynosi 29 proc." – poinformował prowadzący duńskie badanie Frederik Plesner, dodając, że wg danych BA.2 jest o 33 proc. bardziej zakaźny od BA.1.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży wkracza do polityki cyfrowej UE
Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama