Reklama
Rozwiń

Łatwiejszy dostęp do drogich leków

Polska potrzebuje nowoczesnych instrumentów refundacyjnych – przekonuje ekspert Roberto Musneci.

Aktualizacja: 03.10.2017 20:26 Publikacja: 02.10.2017 19:12

Roberto Musneci, ekspert ds. Europy Środkowo-Wschodniej, partner w Serban & Musneci Associates

Roberto Musneci, ekspert ds. Europy Środkowo-Wschodniej, partner w Serban & Musneci Associates

Foto: materiały prasowe

Rz: Dlaczego umowa o refundacji warunkowej (managed entry agrement, MEA) byłaby korzystna dla polskiego systemu refundacyjnego?

Roberto Musneci, partner w Serban & Musneci Associates: Żaden kraj nie jest w stanie zapewnić obywatelom pełnego dostępu do innowacyjnych terapii bez dobrze skonstruowanego systemu refundacyjnego. Umowa o refundacji warunkowej to znany w Europie instrument podziału ryzyka, który łączy dostęp do innowacyjnych leków ze stabilnością finansową. MEA wprowadzono w 2006 r. we Włoszech, które musiały obciąć wydatki na leki o 2 mld euro, żeby spełnić warunki europejskiego paktu stabilności i wzrostu. Jednocześnie nie mogły odmówić pacjentom dostępu do innowacyjnych leków, które właśnie wchodziły na rynek. Wypracowanie rozwiązania, które pozwoliłoby ściśle kontrolować wydatki państwa na drogie leki, powierzono m.in. Włoskiej Agencji Leków (AIFA). Tak powstał pierwszy we Włoszech, a tym samym w Europie, efektywny system umowy o refundacji warunkowej opartej na rejestrach medycznych. System okazał się tak skuteczny, że stosowany jest do dziś – zapewnia włoskim pacjentom i lekarzom dostęp do innowacyjnych terapii, szczególnie w onkologii i hematoonkologii. MEA to optymalne rozwiązanie dla krajów o średnim dochodzie, które wydatki planują ze szczególną ostrożnością.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Zdrowie
Unijny komisarz ds. zdrowia: Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne