Reklama
Rozwiń

Nowy sposób na szpitalną bakterię: inteligentne antybiotyki

Naukowcy pracują nad innowacyjnym rodzajem antybiotyku przeciw bakterii Clostridium difficile, która jest najczęstszą przyczyną groźnych zakażeń szpitalnych. Największą zaletą leku ma być to, że działa wybiórczo – tylko na tę bakterię, i nie niszczy pożytecznej mikroflory bakteryjnej jelit.

Publikacja: 12.06.2018 16:19

Nowy sposób na szpitalną bakterię: inteligentne antybiotyki

Foto: AdobeStock /Zdjęcie ilustracyjne

Walka z zakażeniami wywołanymi przez  C. difficile to obecnie jedno z największychwyzwań w leczeniu szpitalnym.Bakteria powoduje u chorych biegunkę oraz zapalenie jelita grubego, które bywa bardzo niebezpieczne, ponieważ u 10-15 proc. osób dochodzi do niedrożności jelit. Jest niezwykle trudna do leczenia, ponieważ wytwarza tzw. przetrwalniki, czyli formy, które umożliwiają jej przetrwanie nawet w niesprzyjających warunkach i sprawiają, że jest odporna na antybiotyki. Coraz częściej pojawiają się też hiperepidemiczne, bardziej toksyczne szczepy bakterii, powodujące ogniska ciężkich zakażeń o podwyższonej śmiertelności.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Zdrowie
Unijny komisarz ds. zdrowia: Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne