W dwóch próbkach pobranych od nietoperzy pochodzących z rodziny podkowcowatych, w północnej Kambodży, w prowincji Stung Treng, w pobliżu granicy z Laosem, wykryto obecność wirusa, który jest bardzo podobny do koronawirusa SARS-CoV-2. Wykazały to testy przeprowadzone w ubiegłym roku

Próbki od nietoperzy z Stung Treng są przechowywane przez Instytut Pasteura w Phnom Penh.

Teraz przez dwa tygodnie zespół badaczy z OPC zbierał próbki od nietoperzy w północnej części kraju.

Wirusami, które przeniosły się na ludzi z nietoperzy są m.in. Ebola oraz koronawirusy SARS i MERS.

Podobne badania są prowadzone obecnie również na Filipinach.

Czytaj więcej

Badanie: Koronawirus SARS-CoV-2 mutuje częściej niż sądzono

- Mamy nadzieję, że wyniki tego badania pomogą światu lepiej zrozumieć COVID-19 - mówi koordynatorka badań w Kambodży, Thavry Hoem.

Dyrektor departamentu wirusologii w IPC, dr Veasna Duong poinformował, że badacze z instytutu w ciągu ostatnich dwóch lat pobierali próbki od nietoperzy w północnej części kraju już czterokrotnie.

- Chcemy wiedzieć, czy wirus wciąż tam jest, aby zrozumieć jak ewoluował - wyjaśnia.

Wirusami, które przeniosły się na ludzi z nietoperzy - jak wylicza Reuters - są m.in. Ebola oraz koronawirusy SARS i MERS.

Jak dotąd wciąż nie ustalono definitywnie, jaka jest geneza pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje u ludzi COVID-19. Jedna z hipotez mówi, że wirus ma pochodzenie odzwierzęce, a na człowieka przeniósł się za pośrednictwem innego zwierzęcia niż to, które było pierwotnym nosicielem wirusa.