Reklama
Rozwiń

Dzieci poczęte dzięki in vitro mogą być bardziej narażone na raka

Dzieci urodzone dzięki metodzie in vitro są bardziej narażone na rozwój nowotworu w dzieciństwie – sugerują nowe badania. Dotyczy to głównie rzadkich guzów wątroby i może mieć związek z przyczynami niepłodności rodziców.

Publikacja: 04.04.2019 16:24

Dzieci poczęte dzięki in vitro mogą być bardziej narażone na raka

Foto: Adobe Stock

Zespół naukowców z University of  Minnesota porównał ryzyko zachorowania na raka w ciągu pierwszych 10 lat życia u dzieci poczętych metodą in vitro i poczętych naturalnie. To pierwsze i największe badanie obserwacyjne (kohortowe) dotyczące tego problemu. Jego wyniki opublikowało czasopismo Jama Pediatrics.

Naukowcy porównali dane prawie 276 000 dzieci z in vitro z 2,2 milionami dzieci poczętych naturalnie. W badaniu uwzględniono dodatkowe czynniki, takie jak termin porodu, waga urodzeniowa, status socjoekonomiczny rodziny. Okazało się, że ryzyko wystąpienia nowotworu u dzieci z IVF jest o 17 proc. wyższe niż u dzieci poczętych w sposób naturalny. Należy jednak podkreślić, że nie dotyczy to wszystkich nowotworów, a jedynie nowotworów wątroby - badanie wykazało, że u dzieci z in vitro ryzyko ich wystąpienia jest 2,5-krotnie wyższe. Nie odnotowano różnicy w zapadalności na inne typy nowotworów. Nie odnotowano też, by wyższe ryzyko wiązało się z którąkolwiek z technik in vitro.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Wyzwania dla zdrowia publicznego
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Zdrowie
Unijny komisarz ds. zdrowia: Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne