Terapia niosąca nadzieję

Specjaliści są zgodni: polscy pacjenci powinni uzyskać dostęp do nowej terapii raka skóry.

Publikacja: 01.02.2016 19:19

W dyskusji udział wzięli: prof. Piotr Wysocki (prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej), d

W dyskusji udział wzięli: prof. Piotr Wysocki (prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej), dr Mariola Kosowicz (Centrum Onkologii w Warszawie), prof. Piotr Rutkowski (prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej), prowadząca Iwona Schymalla, dr Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii), dr Leszek Borkowski (Fundacja Razem w Chorobie), dr Marta Sołtysiak (Wojskowy Instytut Medyczny)

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Rak skóry to u ludzi rasy kaukaskiej, a więc i u większości Polaków, najczęściej występujący nowotwór. Jego zaś najbardziej rozpowszechniony typ to rak podstawnokomórkowy – najczęstszy nowotwór w Polsce, w Europie, na świecie. Skoro to taka częsta choroba, dlaczego tak rzadko o niej słychać? Główny powód jest taki, że zazwyczaj raka podstawnokomórkowego wyleczyć bardzo łatwo.

– To jest nowotwór „naj" pod wszystkimi względami, bo jest najczęstszy, najprostszy do wykrycia, a w większości przypadków również najprostszy w leczeniu – mówił podczas dyskusji eksperckiej prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego