Na talerzu: warzywa, na nosie: przeciwsłoneczne okulary

Batalia przeciw rakowi to nie tylko zadanie lekarzy, ale też pacjentów: wczesne dostrzeżenie objawów jest kluczem do zwycięstwa.

Publikacja: 01.02.2016 19:26

Na talerzu: warzywa, na nosie: przeciwsłoneczne okulary

Foto: 123RF

Nowotwory zabijają co roku 100 tys. Polaków – są drugą najczęstszą po chorobach układu krążenia przyczyną śmierci w Polsce. 4 lutego obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To dobra okazja, by przypomnieć, że z nowotworami możemy walczyć wszyscy: przede wszystkim czujnością i stylem życia.

Głównym zabójcą wśród nowotworów w Polsce jest rak płuca (21 tys. ofiar rocznie). Najlepszą profilaktyką jest rzucenie palenia, ale na nowotwór ten zapadają także niepalący. Dlatego jeśli ktoś skończył 40 lat, powinien co dwa lata zrobić sobie badanie RTG klatki piersiowej.

Rak jelita grubego uśmierca 9,7 tys. Polaków rocznie. Każdy po 50. roku życia powinien poddać się kolonoskopii. Dobrze jest też co roku wykonywać badanie na krew utajoną w stolcu. Można zmniejszyć ryzyko zachorowania, przestrzegając odpowiedniej diety, jedząc więcej warzyw, a mniej czerwonego mięsa, szczególnie wysoko przetworzonego (wędlin, smażeniny). Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa też otyłość.

Rak żołądka zabija 5,6 tys. ludzi w Polsce rocznie. Wykryć go można z pomocą gastroskopii. Na baczności powinny się mieć szczególnie osoby, u których nowotwór ten występował w rodzinie. Niestety, jego objawy (ból brzucha, wymioty, jadłowstręt) łatwo pomylić z oznakami innych chorób.

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Rocznie zabija 5,2 tys. Polek i Polaków (ok. 1 proc. zachorowań występuje u mężczyzn). Każda kobieta po 25. roku życia powinna co najmniej raz w miesiącu dokonywać samobadania: sprawdzać, czy nie ma podejrzanych zmian w piersiach.

Spośród nowotworów skóry najgroźniejszy jest czerniak. Liczba przypadków wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat o 300 proc. Choroba uśmierca ok. 1200 Polaków rocznie. Kto się chce przed nią uchronić, powinien przede wszystkim zrezygnować z odwiedzin w solarium (o ile takie wizyty wcześniej składał). Prócz tego należy chronić się przed słońcem w godz. 11–16, stosować filtry UV, nosić okulary przeciwsłoneczne i nakrycia głowy. Należy oglądać swoją skórę w poszukiwaniu znamion, a raz na pół roku odwiedzić dermatologa lub onkologa. Te wizyty pozwolą wcześnie wykryć nie tylko czerniaka, ale też najczęstszy z nowotworów skóry: raka podstawnokomórkowego.

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej