Nowotwory zabijają co roku 100 tys. Polaków – są drugą najczęstszą po chorobach układu krążenia przyczyną śmierci w Polsce. 4 lutego obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To dobra okazja, by przypomnieć, że z nowotworami możemy walczyć wszyscy: przede wszystkim czujnością i stylem życia.
Głównym zabójcą wśród nowotworów w Polsce jest rak płuca (21 tys. ofiar rocznie). Najlepszą profilaktyką jest rzucenie palenia, ale na nowotwór ten zapadają także niepalący. Dlatego jeśli ktoś skończył 40 lat, powinien co dwa lata zrobić sobie badanie RTG klatki piersiowej.
Rak jelita grubego uśmierca 9,7 tys. Polaków rocznie. Każdy po 50. roku życia powinien poddać się kolonoskopii. Dobrze jest też co roku wykonywać badanie na krew utajoną w stolcu. Można zmniejszyć ryzyko zachorowania, przestrzegając odpowiedniej diety, jedząc więcej warzyw, a mniej czerwonego mięsa, szczególnie wysoko przetworzonego (wędlin, smażeniny). Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa też otyłość.
Rak żołądka zabija 5,6 tys. ludzi w Polsce rocznie. Wykryć go można z pomocą gastroskopii. Na baczności powinny się mieć szczególnie osoby, u których nowotwór ten występował w rodzinie. Niestety, jego objawy (ból brzucha, wymioty, jadłowstręt) łatwo pomylić z oznakami innych chorób.
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Rocznie zabija 5,2 tys. Polek i Polaków (ok. 1 proc. zachorowań występuje u mężczyzn). Każda kobieta po 25. roku życia powinna co najmniej raz w miesiącu dokonywać samobadania: sprawdzać, czy nie ma podejrzanych zmian w piersiach.