Przypomnijmy, jak donosił serwis Niebezpiecznik.pl, dwa tygodnie temu na jednym z polskojęzycznych forów dla cyberprzestępców pojawiło się ciekawe ogłoszenie o tytule "Egzamin Adwokacki 2021 – dostępy do skrzynek rad adwokackich".Osoba, ukrywająca się pod pseudonimem "roooj" oferowała dostęp do skrzynek e-mail okręgowych rad adwokackich (za 5 tys. zł), do skrzynek poszczególnych adwokatów (tysiąc zł za jedno konto) oraz osób układających pytania egzaminacyjne (2,5 tys. zł za konto). Sprzedający twierdził, że w cenie jest login i hasło do strony panelawokata.pl i do prywatnych kont e-mail.

Czytaj także:

Prawdopodobny wyciek danych adwokatów. Jest komunikat NRA

Naczelna Rada Adwokacka poinformował we wtorek popołudniu, że po weryfikacji zasad bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz skrzynek e-mail w domenie adwokatura.pl, nie doszło do żadnych wycieków danych. Konta mailowe adwokatów oraz okręgowych rad adwokackich są bezpieczne.

Jak wskazał adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, po otrzymaniu zgłoszenia o zamieszczonym w internecie ogłoszeniu o sprzedaży dostępu do loginów i haseł do skrzynek mailowych adwokatów i okręgowych rad adwokackich, zostały uruchomione odpowiednie procedury prewencyjne. Firmy obsługujące system informatyczny adwokatury oraz domenę adwokatura.pl, po szczegółowym sprawdzeniu sytuacji poinformowały NRA, że nie odnotowano żadnego naruszenia wskazującego na niepowołany dostęp do danych – dodał.