Reklama

Sąd: czysta karta karna nie wystarczy do wpisu na listę adwokatów

Nie można przyjąć, że popełnienie przestępstwa przekreśla dążenia zawodowe jednostki na całe życie, zwłaszcza gdy zostało popełnione w młodości bądź wieku średnim. Ważne jest też jednak niewątpliwie to, z jakiego rodzaju czynem mamy do czynienia i jakie były okoliczności jego popełnienia.

Aktualizacja: 11.08.2020 16:21 Publikacja: 11.08.2020 16:05

Sąd: czysta karta karna nie wystarczy do wpisu na listę adwokatów

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sprawa dotyczyła odmowy wpisu na listę adwokatów.

Organy samorządu zawodowego uznały, że Sylwester S. (imię fikcyjne) nie spełnia przesłanki nieskazitelnego charakteru i nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu. Oceniły, że wprawdzie skazania za popełnione przestępstwa (jazda samochodem w stanie nietrzeźwości i naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów) uległy już zatarciu, nie zmienia to jednak negatywnej oceny etyczno-moralnej. – Co więcej, uchylanie się przez wiele od obowiązku w uiszczaniu opłat na rzecz samorządu adwokackiego stanowi negatywną prognozę co do prawidłowego wykonywania obowiązków nałożonych przez samorząd – argumentowano.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
W sądzie i w urzędzie
Nowa usługa w aplikacji mObywatel. Pięć razy w miesiącu za darmo
Materiał Promocyjny
W poszukiwaniu nowego pokolenia prezesów: dlaczego warto dbać o MŚP
Sądy i trybunały
Tak koalicja 15 października „przejmie” Trybunał Konstytucyjny. Jest zapowiedź
Praca, Emerytury i renty
Emerytury bezdzietnych kobiet. Czy petycja ma szansę zmienić prawo?
Prawo drogowe
Prawo jazdy po 65. roku życia. Będą nowe przepisy w Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Stacje ładowania dla ciężarówek pilnie potrzebne
Zawody prawnicze
Zakaz używania tytułu i bez presji załatwiania zastępstwa na urlopie. Będą nowe przepisy o adwokaturze
Materiał Promocyjny
Prawnik 4.0 – AI, LegalTech, dane w codziennej praktyce
Reklama
Reklama