Adwokaci włączyli się w akcję pomocy dla protestujących obywateli utworzoną przez Koalicję Obywatelską: Sieć Obrony Protestujących.  Będą  pro bono pomagali  kobietom protestującym  przeciwko wyrokowi TK.

- Ludzie wyszli w obronie praw człowieka. Spodziewamy się licznych zatrzymań. Adwokatura zawsze stoi po stronie obywateli. NRA i okręgowe rady zorganizowały pomoc dla zatrzymanych. W tę pomoc zaangażowanych jest ponad tysiąc adwokatów. Pamiętajcie, że każdy zatrzymany ma prawo zażądać pomocy adwokata. Na naszych stronach internetowych są opublikowane listy adwokatów chętnych do pomocy – mówił Jacek Trela, szef NRA.

To reakcja na decyzję prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, który w środę wysłał prokuratorom wytyczne ws. postępowania z organizatorami strajków społecznych. Prokuratura chce, by śledczy stawiali im zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, bo protesty prowadzą do rozpowszechniania choroby zakaźnej. Za takie czyny grozi  nawet 12 lat więzienia.

Czytaj także:

Jakie kary grożą za protesty

Organizujący protesty będą ścigani. Grozi im 12 lat więzienia

W poniedziałek Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło uchwałę ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. Sprzeciwiło  się wszelkim działaniom odbierającym polskim kobietom konstytucyjnie gwarantowane prawo do godności, prawo do prywatności i decydowania o swoim życiu osobistym oraz naruszającym konstytucyjny zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania.

Jacek Trela

Jacek Trela

tv.rp.pl

W uchwale Prezydium NRA wskazało, że rozstrzygnięcie wydane zostało przez Trybunał Konstytucyjny z udziałem trzech osób nieuprawnionych do orzekania z uwagi na wadliwość ich wyboru. Zwróciło też uwagę, że w Sejmie oczekuje na rozpatrzenie projekt zaostrzający prawo aborcyjne w zakresie tożsamym z wnioskiem rozpoznawanym przez Trybunał. Zdaniem Prezydium NRA, tak ważne sprawy jak prawo do przerwania ciąży, budzące wielkie emocje i spory światopoglądowe, nie mogą być rozstrzygane wyłącznie w kategoriach prawnych poprzez próbę wykładni zapisów konstytucji.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ