Reklama

Prokuratura chce być czysta

Prokuratorem nie zostanie nikt, kto pełnił służbę w organach bezpieczeństwa do początku lat 90.

Aktualizacja: 04.01.2016 08:11 Publikacja: 03.01.2016 15:47

Prokuratura chce być czysta

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Kilka dni temu do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy – Prawo o prokuraturze przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Mimo że projekt jest resortowy, do Sejmu trafił jako poselski. Powód? Procedowanie nad projektem poselskim trwa krócej niż nad rządowym.

Obok zmiany najpoważniejszej: połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, znalazło się w nim kilka zupełnie nowych przepisów. Jeden z nich wprowadza nowe ograniczenie w przyjęciu do służby. Projekt zakłada, że prokuratorem nie będzie mogła być osoba, która pełniła służbę zawodową, pracowała lub była współpracownikiem dawnych organów bezpieczeństwa państwa. Identyczny zakaz dotyczy sędziów, którzy orzekając, uchybili godności urzędu, sprzeniewierzyli się niezawisłości sędziowskiej, co potwierdzono prawomocnym orzeczeniem. Z zapowiedzi, jakie docierają z Sejmu i resortów, wynika, że „czyszczenie szeregów" czeka też inne służby.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Prawo karne
Sprawa Sławomira Nowaka umorzona. „To niecodzienne, bulwersujące, ale zgodne z prawem”
Nieruchomości
Rząd chce ukrócić handel danymi z ksiąg wieczystych. Jest zapowiedź ustawy
Podatki
Kiedy spadkową nieruchomość można od razu sprzedać bez PIT? Ważny wyrok
Nieruchomości
Rząd zmienia przepisy o spółdzielniach i wspólnotach. Oto szczegóły
Prawo w Polsce
Kto w razie wojny może w pierwszej kolejności trafić do wojska?
Reklama
Reklama