Jest nowy zastępca prokuratora krajowego. Bierze udział w konkursie na PK

Prokurator generalny Adam Bodnar powierzył prokuratorowi Dariuszowi Kornelukowi pełnienie funkcji zastępcy prokuratora krajowego.

Publikacja: 13.02.2024 14:11

Jacek Bilewicz, Dariusz Korneluk

Jacek Bilewicz, Dariusz Korneluk

Foto: Prokuratura Krajowa

Nowy zastępca prokuratora krajowego Dariusz Korneluk jest jednym z trojga kandydatów w konkursie na stanowisko prokuratora krajowego. O stanowisko ubiegają się również prok. Ewa Wrzosek oraz prok. Katarzyna Kwiatkowska. Pełniący obowiązki PK Jacek Bilewicz zapowiedział, że nie będzie brał udziału w konkursie.

Czytaj więcej

Bilewicz: nie będę kandydował na Prokuratora Krajowego

Kim jest Dariusz Korneluk

Prokuratura Krajowa w komunikacie podaje, że Dariusz Korneluk pracę w prokuraturze rozpoczął w roku 1996 r. Najpierw pracował w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Północ w Gdańsku, a następnie w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie.

Od roku 2000 wykonywał obowiązki prokuratora w Wydział VI do spraw Przestępczości Zorganizowanej w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

W latach 2003-2005 pełnił funkcję Prokuratora Rejonowego Warszawa-Praga Północ w Warszawie. Następnie Prokuratora Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie ( 2005-2010) oraz Prokuratora Apelacyjnego w Warszawie (2010-2016 r.).

Od marca 2016 roku do grudnia 2023 roku pracował jako prokurator pierwszoliniowy w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie, natomiast
od grudnia 2023 był Radcą Generalnym w Biurze Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Jest już troje kandydatów na prokuratora krajowego. Wszyscy z Lex Super Omnia

Konkurs na prokuratora krajowego

W piątek resort sprawiedliwości przekazał, że prokurator generalny Adam Bodnar ogłosił konkurs na stanowisko prokuratora krajowego i powołał zespół, który oceni kandydatów.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej resortu sprawiedliwości, kandydat na stanowisko prokuratora krajowego musi: posiadać co najmniej 15 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawić w formie pisemnej: drogę zawodową, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec niego postępowaniach dyscyplinarnych oraz zaprezentować koncepcję funkcjonowania prokuratury.

Każdy kandydat musi przedstawić listę poparcia dla swojej kandydatury, podpisaną przez co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.

Kandydatury ubiegających się o objęcie urzędu Prokuratora Krajowego oceni powołany przez Ministra Adama Bodnara specjalny dziewięcioosobowy zespół. Jak podaje MS, na jego czele stanie przewodnicząca Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości.

Kandydaci mogą się zgłaszać do 16 lutego.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność