Jak czytamy w komunikacie CBA, trzech przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego, działając wspólnie i w porozumieniu, powoływało się przed innym przedsiębiorcą na wpływy u Burmistrza Miasta i Gminy Września, Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym we Wrześni oraz w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu szybkiego i pozytywnego rozpatrzenia wniosku o odrolnienie nieruchomości oraz zapewnienie preferencyjnego zakupu nieruchomości będącej przedmiotem licytacji komorniczej. W zamian za ,,przysługę” oczekiwali udziału w zyskach z tytułu późniejszych transakcji na nieruchomości.

CBA zebrało dowody na przyjęcie przez Komornika przy Sądzie Rejonowym we Wrześni obietnicy korzyści majątkowej w wysokości 100 tys. zł od jednego z przedsiębiorców. Łapówka miała stanowić "wynagrodzenie" w zamian za odwołanie licytacji komorniczej nieruchomości, której wartość wynosiła 6,5 mln zł.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz dozoru Policji, połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju.

Czytaj więcej

5 radców prawnych z Wrocławia zatrzymanych przez CBA