Przemiany zachodzące na poziomie globalnym i rozwój technologii usprawniających prowadzenie biznesu przekładają się bezpośrednio na wzrost zapotrzebowania na usługi z obszaru podatków – przepisy są coraz bardziej skomplikowane i wymagają znacznie szybszych reakcji, tym samym prowadząc do częstszego sięgania przez firmy po ekspertów.

Jednak wpływ technologii na doradztwo podatkowe jest wielowymiarowy i dotyczy różnych aspektów branży. Z jednej strony mamy dostęp do big data i łącz internetowych pozwalających na przesyłanie ogromnych zbiorów danych, co ogranicza konieczność spędzania czasu u klientów, z drugiej zaś koordynacja projektów, zwłaszcza międzynarodowych, wymaga korzystania z coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań cyfrowych. Skutkuje to tym, że osobę, z którą pracujemy już od dawna, spotykamy fizycznie dopiero po latach, albo nawet w ogóle.

Czytaj więcej

Wybraliśmy najlepszych ekspertów i firmy doradztwa

Zmienia się także jakość naszej pracy – współczesne narzędzia pozwalają przeanalizować całą historię rozliczeń klienta, dzięki czemu nie musimy już wybiórczo sięgać po dokumenty. Nie dość, że niweluje to wpływ czynnika ludzkiego, to jeszcze minimalizuje ryzyko popełnienia błędu. Podobnie wygląda to w przypadku analizy transakcji. Jednolity Plik Kontrolny i big data pozwalają skupić się tylko na tych obszarach, co do których pojawiły się jakieś zastrzeżenia.

Niebagatelny jest też wpływ technologii na wspieranie funkcji podatkowej w bieżącej działalności przedsiębiorstw. Mając dostęp do narzędzi pozwalających na automatyczne generowanie plików z wielu różnych źródeł, wysyłkę i archiwizację danych, możemy przede wszystkim oszczędzić czas i pieniądze, ale także skrócić okres trwania potencjalnej kontroli skarbowej. To dotyczy zarówno plików JPK na żądanie czy formularzy MDR, ale również takich spraw, jak ewidencja akcyzowa czy e-sprawozdania finansowe, a także, już wkrótce, obowiązkowe e-faktury.

Coraz częściej możemy się też spotkać z automatyzacją procesów kalkulacji podatkowej. Nie tylko przyspiesza to cały proces, ale pozwala również na bieżąco obserwować pozycję podatkową firmy. Wspieranie funkcji raportowej, automatyzacja rozliczeń podatkowych czy automatyczna weryfikacja rejestracji podatkowej kontrahentów na masową skalę stają się kluczowym elementem pracy ekspertów podatkowych, bezpośrednio przekładając się na bezpieczeństwo rozliczeń.

Czytaj więcej

Praca zdalna doradców podatkowych pozostanie, dojdą elastyczne godziny

Technologia już na dobre zawitała do podatków, wpływając zarówno na branżę doradztwa podatkowego, jak i na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Ciężko sobie wyobrazić bezpieczne działanie funkcji podatkowej w czasie rzeczywistym bez tych wszystkich rozwiązań technologicznych. Proces cyfryzacji organów podatkowych jest coraz szybszy, dlatego warto krytycznie spojrzeć na to, w jaki sposób działa funkcja podatkowa w naszej firmie, i zaplanować jej rozwój na kolejne lata. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że automatyzacja rozliczeń i innych procesów podatkowych w znacznym stopniu ułatwia i usprawnia naszą pracę. Stosunkowo proste zadania, jak przygotowanie kalkulacji podatkowej, z powodzeniem mogą być zautomatyzowane i wymagają niewielkiej kontroli. Dzięki temu możemy się skupić na skomplikowanych transakcjach, w których potrzebne jest koncepcyjne i strategiczne podejście. Branża doradztwa podatkowego to jeden z przykładów na to, że rozwój technologiczny i automatyzacja pewnych procesów nie dość, że nie odbierają człowiekowi pracy, to bezpośrednio wpływają na poprawę jej jakości.

Autor jest partnerem zarządzającym działem podatkowo-prawnym PwC Polska