Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", od wtorku 23 maja na rynku doradztwa podatkowego w Polsce znów zaistnieje marka Andersen. Ma to być część realizowanego od kilku lat powrotu tej niegdyś wielkiej audytorsko-doradczej firmy. Działała jako Arthur Andersen do 2002 r., czyli skandalu związanego ze współudziałem w fałszowaniu wyników koncernu Enron, który też upadł.

Zła sława poczynań audytu tej firmy nie zaszkodziła 23 amerykańskim partnerom z jej działu doradztwa podatkowego. Założyli kancelarię WTAS, przemianowaną potem na Andersen Tax, i częściowo odbudowali jej sieć. Dziś firma ma biura w 64 krajach i zatrudnia łącznie ponad 2 tys. osób. Dla porównania każda z firm z tzw. wielkiej czwórki zatrudnia po ok. 180–240 tys. osób. Dzisiejszy Andersen to zatem jedynie cień dawnego giganta.

Marka to nie wszystko

Czy Andersen ma szansę na wielkie odrodzenie? Próbowaliśmy zapytać o to przedstawicieli czterech największych firm doradczych, ale nie chcieli komentować poczynań konkurencji.

Za to inni znawcy rynku zwracają uwagę, że zbudowanie firmy o skali „wielkiej czwórki" to zadanie niezwykle trudne i czasochłonne.

– Były już próby zbudowania piątej firmy w oparciu o liczące się firmy audytorskie, ale spełzły na niczym – zauważa Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w kancelarii MDDP. – Zła sława marki Arthur Andersen wzięła się z niepełnej rzetelności zawodowej i to do dziś kładzie się na niej cieniem. Będę się z zainteresowaniem przyglądał rozwojowi „nowego" Andersena, ale nie wróżę mu powrotu do dawnej wielkości – dodaje Michalik.

Nieco inaczej sprawę ocenia Andrzej Paczuski, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski Taudul. Przyznaje, że marka Andersen nie wszędzie mogła się źle kojarzyć.

– Ale samą znaną marką nie zdobywa się klientów. Ona ma znaczenie w globalnych usługach audytorskich, ale w doradztwie podatkowym liczy się zaufanie do konkretnych osób – zauważa.

Przewiduje, że „polskiego" Andersena czeka wiele lat budowy własnej pozycji.

– Taka ekspansja może być szybsza, jeśli np. europejska sieć Andersena przejmie kilku wielkich międzynarodowych klientów i rekomenduje im obsługę w Polsce przez stowarzyszoną kancelarię – przypuszcza ekspert. Zaznacza przy tym, że istnieje wiele międzynarodowych sieci kancelarii doradczych, a uczestnictwo w nich nie zawsze gwarantuje pozyskanie wielkich klientów.

W odbudowie

Firma odradza się jednak dość szybko. Jej globalny szef Mark Vorsatz, cytowany przez branżowy serwis rynku doradztwa TTR, zapowiada, że do końca 2017 r. sieć rozrośnie się do 75 biur na świecie. W Europie już działają biura w 10 krajach, m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Polsce, Niemczech, a od września w Wielkiej Brytanii. Rozwojowi sieci może pomóc wygrana w sporze, jaki Andersen Tax toczył z firmą Quatre Juillet Maison Blanche SAS o prawo do używania nazwy Andersen. Sądy w USA i w Indiach wydały pozytywne dla Andersen Tax wyroki potwierdzające legalną rejestrację amerykańskiej spółki.

Rozwój odbywa się poprzez dołączanie istniejących już na lokalnych rynkach firm. Tak stało się też w Polsce. Warszawskim bastionem Andersena będzie działająca w stolicy kancelaria Taxperience. Liczy dziś 20 osób, z czego sześć to doradcy podatkowi i radcowie prawni.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Matthew O'Shaughnessy, doradca podatkowy partner zarządzający w Andersen Tax

Nazwa Arthur Andersen miała bardzo dobrą renomę na świecie i w Polsce, jeżeli chodzi o usługi doradcze. Niektórym może się ona źle kojarzyć, ale błędy z przeszłości dotyczyły głównie usług audytorskich na rynku amerykańskim. W Polsce, tak jak i w wielu innych krajach, klienci usług doradztwa podatkowego zachowali tę markę w pamięci jako symbol profesjonalizmu w najlepszym wydaniu. To dlatego obserwujemy teraz w wielu krajach dynamiczne odrodzenie się tej globalnej firmy opartej na dziedzictwie i wartościach Arthur Andersen. Zresztą odrodzona firma nie będzie świadczyła usług audytorskich. Andersen Tax w Polsce będzie świadczył głównie usługi doradztwa podatkowego i usługi księgowe.