Pisząc opinię, zdający musi wykazać się wiedzą

Podczas egzaminu radcowskiego nie wystarczy napisać, że minął już termin na złożenie skargi kasacyjnej – wskazał NSA.

Publikacja: 24.01.2014 08:10

Pisząc opinię, zdający musi wykazać się wiedzą

Foto: Fotorzepa, pn Piotr Nowak

Podczas pisania opinii o niecelowości wniesienia skargi zdający powinien się skupić nie tylko na aspektach formalnych, takich jak przedawnienie. Powinien także odnieść się do kwestii merytorycznych i ocenić pod tym kątem decyzję administracyjną. Tak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę kasacyjną dotyczącą wyniku egzaminu radcowskiego.

NSA ponownie zajmował się sprawą osoby, która zdawała go w 2009 r. Już raz przekazał ją do ponownego rozpoznania przez WSA. Teraz swój finał znowu znalazła w NSA.

Zdający w części administracyjnej egzaminu radcowskiego miała sporządzić skargę lub opinię o niecelowości jej wniesienia. Skarżąca uznała, że prawidłowe będzie właśnie sporządzenie opinii.

– Termin doręczenia decyzji był bowiem zbliżony do terminu egzaminu. Minęło jednak już ponad 30 dni. Uznałam więc, że nie można już złożyć skargi z powodu przedawnienia – mówiła „Rz" jeszcze przed rozprawą. – W odróżnieniu od innych części egzaminu przy tym zadaniu nie było informacji o tym, że można czynić dodatkowe założenia. Uznałam więc, że należy przyjąć, że termin na złożenie skargi już minął.

Prace innych zdających nie mają znaczenia przy skarżeniu uchwały komisji

Jak podkreślała skarżąca, były osoby, które myślały podobnie i także przygotowały opinię. Na jedną taką pracę powołała się nawet podczas pierwszego postępowania przed WSA. Ten uznał wówczas ten argument. NSA przekazał jednak sprawę ponownie do WSA. Podkreślił bowiem, że rozpatrując skargę na uchwałę komisji egzaminacyjnej, można zajmować się tylko konkretną sprawą i argumenty dotyczące innych zdających nie mogą być podnoszone. Za drugim razem WSA orzekł na niekorzyść zdającej.

W czwartek NSA rozpatrywał skargę kasacyjną od tego właśnie rozstrzygnięcia. I ją odrzucił. Magdalena Bosakirska, sędzia sprawozdawca, podkreślała m.in., że przy pisaniu opinii o niecelowości wniesienia skargi zdający powinien wykazać się wiedzą. Nie wystarczy wskazanie, że minął termin.

– Rzeczą zdającego egzamin jest wykazanie się wiedzą. Pani skupiła się tylko na jednej kwestii: terminu. Uchyliła się pani od oceny merytorycznej skargi – mówiła sędzia Bosakirska, zwracając się wprost do autorki skargi kasacyjnej.

Podkreśliła, że klient, który otrzymałby taką opinię, miałby niepełną wiedzę o swojej sprawie. Dlatego w tym przypadku ocena negatywna była uzasadniona.

Sędzia Bosakirska zaznaczyła również, że nie ma miejsca w takiej sprawie na odwoływanie się do prac innych zdających. Zwróciła jednak uwagę, że konkurencyjna praca, na którą powołała się zdająca, zawierała właśnie te dodatkowe elementy.

Sama składająca skargę jest już radcą prawnym. Podkreślała jednak, że chciała doprowadzić sprawę do końca. Dlatego mimo uzyskania uprawnień nie wycofała swojej skargi kasacyjnej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku