W czwartek Sejm ma zakończyć prace ustawodawcze nad tą regulacją.

- Takie zapewnienia padały podczas wtorkowej konferencji z udziałem pt. "Elektronizacja postępowania egzekucyjnego wyzwaniem dla wymiaru sprawiedliwości. Stan obecny i perspektywy", w której udział wzięły (głównie zdalnie) setki nie tylko komorników.

Była ona skoncentrowana na wychodzeniu komorników i egzekucji ze stanu epidemii oraz jej perspektywami.

- E-licytacja nieruchomości zapewni większą transparentność licytacji, zapobiegnie zmowom cenowym, co będzie korzystne dla wierzycieli ale też dłużników, gdyż uzyskiwane w licytacji kwoty będą wyższe co pozwoli na szybszą i efektywniejszą spłatę długów - mówi dr Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Czytaj także:

Nieruchomości trafią na komornicze e-licytacje - rząd przyjął projekt zmian w KPC

Polska e-licytacja ma być jednym z najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych w Europie, ale przed komornikami stoi też elektronizacja akt postępowań egzekucyjnych oraz doręczeń elektronicznych w postępowaniu egzekucyjnym.

Obecni na konferencji przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości bardzo pozytywnie ocenili działania samorządu komorniczego w okresie epidemii. Na szczególną uwagę zasługuje akcja nazwana przez komorników „Sygnalizuj Problem" – skierowana bezpośrednio do osób, które dotychczas regularnie spłacały swoje długi, ale z powodu pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji - mówił dyrektor Rafał Reiwer, zajmujący się w MS sprawami komorników.

Władze korporacji komorniczej liczą jednak, że w raz ze spadkiem zagrożenia epidemicznego znoszone będą ograniczenia w prowadzeniu egzekucji.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Patronat nad konferencją objął Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz "Rzeczpospolita".